Quantcast
< sekcia Slovensko

Csemadok má dostávať od rezortu kultúry ročne 300.000 eur

Na archívnej snímke z 8. decembra 2021 poslanec NR SR György Gyimesi (OĽaNO) počas rokovania 53. schôdze Národnej rady SR v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Návrh predložil György Gyimesi (OĽANO). Csemadok podľa neho zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní a rozvíjaní národnej identity, kultúry a spolupatričnosti Maďarov žijúcich na území SR.

Bratislava 5. mája (TASR) - Maďarský spoločenský a kultúrny zväz na Slovensku - Csemadok má ročne dostávať 300.000 eur od rezortu kultúry. Vyplýva to zo zákona o finančnej podpore pre Csemadok, ktorý vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Zákonom sa má vytvoriť právny rámec garancie pravidelného každoročného finančného príspevku z rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry (MK) SR pre Csemadok.

Návrh predložil György Gyimesi (OĽANO). Csemadok podľa neho zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní a rozvíjaní národnej identity, kultúry a spolupatričnosti Maďarov žijúcich na území SR a obhajovaní ich spoločenských záujmov. Návrh zákona tiež popisuje činnosť Csemadoku.

Poslanci prijali aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa spresňuje postup ministerstva kultúry po predložení žiadosti zväzu o poskytnutie štátneho príspevku. Pozmeňujúcim návrhom tiež špecifikujú účel využitia príspevku štátu a podmienky jeho využitia.

Zákon by mal byť účinný od 1. júla.