Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Slovensko

D. Bútora: Chystáme štipendiá pre študentov aj opatrenia na rozvoj VŠ

Na archívnej snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Daniel Bútora. Foto: TASR Pavol Zachar

Ministerstvo pripravuje aj projektové výzvy z Plánu obnovy a odolnosti SR tykajúce sa internacionalizácie VŠ, priblížil Bútora.

Bratislava 24. augusta (TASR) - Ministerstvo školstva chystá tretí ročník štipendijnej schémy. Žiadatelia môžu získať štipendium vo výške 3000 eur počas prvých troch rokov ich štúdia na slovenských vysokých školách (VŠ). Pre TASR to uviedol minister školstva Daniel Bútora s tým, že štipendium je určené pre študentov, ktorí budú nastupovať na VŠ v septembri 2024.

Ministerstvo pripravuje aj projektové výzvy z Plánu obnovy a odolnosti SR tykajúce sa internacionalizácie VŠ, priblížil Bútora. Plánujú sa tiež aktivity na podporu ich propagácie v zahraničí. Minister zdôraznil, že Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo momentálne hodnotí ich vnútorné systémy. "Ministerstvo do procesu nezasahuje, avšak situáciu monitoruje," doplnil.

Ako uviedol, ministerstvo už postupne plánuje vyhodnocovať a zazmluvňovať projekty zapojené do výzvy na rekonštrukcie a modernizáciu budov VŠ a na ich spájanie do konzorcií. Na rokovaní vlády v stredu (23. 8.) bol tiež schválený dlhodobý zámer rozvoja VŠ. "Jeho schválenie je predpokladom na uzavretie takzvaných výkonnostných zmlúv, čo je nový nástroj v plánovaní budúcich výkonov VŠ a ich diverzifikácie," uviedol Bútora. Priblížil, že prvá verzia prepracovanej metodiky financovania by mala byť predstavená na prelome septembra a októbra.

Pracovná skupina ministerstva zložená z odborníkov taktiež pracuje na vytvorení národného etického kódexu pre oblasť výskumu. "Mal by byť etalónom pre riešenie etických otázok v akademickom prostredí, či už vo vzťahu k pracovným vzťahom, tvorivej činnosti alebo aj riešenia citlivých tém na pracovisku a pri vzdelávacom procese, ako je mobing/bossing, obťažovanie a podobne," uviedol Bútora. Dodal, že tento kódex nadväzuje na rôzne minulé iniciatívy v tejto oblasti.