Quantcast
< sekcia Slovensko

D. Čaplovič zatiaľ nezastaví europrojekt za asi 25 miliónov eur

Foto: TASR/Vladimír Benko

Projekt prejde podľa Čaploviča verejným obstarávaním, kde by sa cena mohla skresať.

Bratislava 7. mája (TASR) - Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) sa momentálne nechystá pozastaviť projekt Národná sústava kvalifikácií, na ktorý má ísť prevažne z európskych peňazí asi 25 miliónov eur. Na dnešnom mimoriadnom rokovaní školského parlamentného výboru ho k tomu chceli zaviazať opoziční poslanci. Túto časť uznesenia, ktorú predložil poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS), však výbor neschválil.

Ministra ale poslanci výboru uznesením zaviazali k tomu, aby im do 30. júna poskytol informáciu, aké opatrenia prijal v oblasti národných projektov na zefektívnenie využitia peňazí. "Poukázali sme na to, že rozpočty nových národných projektov schválených za vedenia ministra Čaploviča sú v niektorých položkách brutálne nadsadené a napríklad len na nájmy priestorov je tam určených viac ako 105 miliónov bývalých korún," povedal po rokovaní výboru Beblavý.Projekt prejde podľa Čaploviča verejným obstarávaním, kde by sa cena mohla skresať. "Ja s tým aj rátam. Preto som nakontrahoval tie peniaze, aby sa prostriedky, ktoré sa môžu ušetriť, dostali do agentúry na nejaké malé projekty," povedal na zasadnutí výboru Čaplovič.

Cieľom projektu Národná sústava kvalifikácií je pripraviť katalóg zručností a vedomostí, ktorý by definoval kvalifikácie pracovníkov na určitý druh povolania. Hospodárske noviny upozornili, že Slovensko mohlo mať takmer rovnaký katalóg od českého ministerstva, čo Čaplovič nevyužil. Pri otázke, prečo Slovensko nevyužilo český katalóg, minister ukázal na svojho predchodcu Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS). "Spýtajte sa bývalého ministra Jurzycu, prečo to nenaštartoval. Mal to urobiť v roku 2010, 2011, keď sa stretol s vtedajším českým ministrom školstva Dobešom. Bol by som v dobrej pozícii, mohol by som čerpať prostriedky a nemusel som sa dostať na ministerstvo, kde neboli žiadne národné projekty pripravené," zdôvodnil dnes minister s tým, že za minulý rok vyčerpal z eurofondov 95 miliónov eur a tento rok plánuje vyčerpať 187 miliónov eur z Operačného programu Vzdelávanie. Podčiarkol, že Slovensko je posledný členský štát, ktorý nemá Národnú sústavu kvalifikácií a EÚ nás preto kritizuje. Žiadny iný štát sústavu podľa ministra neprevzal od iného štátu. Potrebu sústavy na zasadnutí výboru potvrdili aj zástupcovia zamestnávateľov.

Národnú sústavu kvalifikácií zastrešuje Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV). Podľa Beblavého idú cez tento ústav projekty za 88 miliónov eur, čo niekoľkonásobne prevyšuje jeho rozpočet. Poukazuje pritom, že ústav nemá veľké skúsenosti s čerpaním eurofondov a na jeho čele nie je riadne zvolený riaditeľ. "Celkovo na všetky národné projekty pána ministra ide 200 miliónov eur," doplnil.