< sekcia Slovensko

D. Kováčik: Na polygrafe som bol, tvrdenia o opaku sú lživé

Dušan Kováčik, archívna snímka. Foto: TASR František Iván

V stanovisku šéf Úradu špeciálnej prokuratúry zdôraznil, že v prípade hotovostného vkladu vysvetlil celú záležitosť príslušníkom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) i poslancom Národnej rady SR.

Bratislava 2. júla (TASR) – Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa ohradzuje voči obvineniam, že sa opakovane odmietol podrobiť vyšetreniu na polygrafe. Považuje ich za pokračovanie lživej kampane na odôvodnenie jeho odvolania.

"Na bezpečnostnom pohovore som bol aj minulý týždeň, je teda zrejmé, že som sa neodmietol zúčastniť bezpečnostného pohovoru, ktorého súčasťou je polygrafické vyšetrenie – psychofyziologické overenie pravdovravnosti," uviedol Kováčik. Uistil, že spolupracuje s príslušnými orgánmi Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorým v prípade otvorenia jeho bezpečnostnej previerky bezodkladne poskytol všetky relevantné doklady týkajúce sa hotovostného vkladu vo výške 204.000 eur na účet v banke, ako aj vysvetlenie, že ide o pôžičku od jeho brata.

V stanovisku pre TASR šéf Úradu špeciálnej prokuratúry zdôraznil, že v prípade hotovostného vkladu vysvetlil celú záležitosť príslušníkom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) i poslancom Národnej rady SR. Pripomína, že NAKA po jeho podrobnom vysvetlení a vydokladovaní listinných materiálov odmietla anonymné trestné oznámenie. "Takýto záver vyšetrovateľa po preskúmaní spisu potvrdil dozorujúci prokurátor," dodal Kováčik.

V polovici februára 2019 Denník N informoval, že Kováčik v roku 2017 vložil na svoj účet v banke 204.000 eur. Uviedol, že peniaze pochádzajú od jeho brata. Operáciu banka nahlásila polícii, ktorá to podľa denníka vtedy nevyšetrila. Prezident Policajného zboru Milan Lučanský následne nariadil podrobnú kontrolu spisu a v prípade potreby jeho opätovné otvorenie. Kováčik peniaze použil na kúpu domu pre syna. Dom stál 270.000 eur, zvyšnú sumu zaplatil syn.