< sekcia Slovensko

Mórová: Film Sviňa je veľmi dobrý materiál, výpovedný aj herecký

Na snímke zľava herečka Diana Mórová, ktorá stvárnila postavu Direktorky a herec Jozef Vajda, ktorý stvárnil postavu Wagnera pred slávnostnou premiérou slovenského filmu Sviňa v Bratislave 4. februára 2020. FOTO TASR - Dano Veselský Foto: TASR

Postavu temného veľkopodnikateľa, bezcharakterného mafiána Wagnera stvárňuje Jozef Vajda.

Bratislava 5. februára (TASR) - Do sveta vysokej politiky, mafie bielych golierov, organizovaného zločinu i obchodu s bielym mäsom zavedie divákov nový slovenský film Sviňa. Snímka, ktorá vznikla podľa rovnomenného bestselleru Arpáda Soltésza, mala v utorok (4. 2.) slávnostnú premiéru v Bratislave. Po knihe siahli producenti Rudolf Biermann a Mariana Čengel Solčanská, ktorí sa odhodlali prepracovať príbehy zo Svine do filmového scenára a spoločne sa ujali aj réžie. Za kamerou stál Ivan Finta.

"Film Sviňa je o boji dobra so zlom. A verím, že na konci filmu sa nám podarilo dať nádej, že tak ako v rozprávkach, aj v živote dobro zvíťazí," uviedla po bratislavskej premiére Čengel Solčanská. "Ten film som si vôbec nevybrala, ten film sa mi stal. Je to rovnaké ako s Únosom, tie témy za mnou prídu a ja sa k nim postavím ako k občianskej povinnosti," priznala pre TASR režisérka, ktorej predchádzajúca snímka Únos (2017) inšpirovala k masívnym spoločenským pohybom vedúcim k demonštráciám a zrušeniu Mečiarových amnestií."V tomto období je veľmi dôležité sa dozvedieť pravdu," poznamenal Soltész. Podľa autora knižnej predlohy film Sviňa ukazuje veľmi pravdivý obraz o krajine, v ktorej žijeme, hoci v ňom diváci nenájdu ani jednu skutočnú postavu a nepopisuje ani jednu skutočnú udalosť. "Som prevalcovaný emóciami viac ako bežný divák, lebo pre mňa je to prvýkrát, že vidím zhmotnené niečo, čo som napísal. Mariana urobila úžasnú vec, z knihy, ktorá je drsná, surová a tiež vyvoláva silné emócie, ale skôr hnev a akútnu nevoľnosť, dokázala urobiť niečo, čo je plné hlbokého smútku, ale aj nádeje," povedal pre TASR Soltész. S filmovým spracovaním knihy je absolútne spokojný: "Pretože Mariana musela vybrať z veľmi košatej knihy dve dejové línie a vybrala tie dve, ktoré považujem za najpodstatnejšie a ktoré aj reálne rámcujú román."Postavu temného veľkopodnikateľa, bezcharakterného mafiána Wagnera stvárňuje Jozef Vajda. "V prvom rade je to film o nás, o tomto štáte, o tom, čo tu momentálne žijeme, ako sa tu správame, ako sa voči sebe chováme. O všetkom tom, čo tu za 30 rokov po Nežnej revolúcii vzniklo, to sa v tomto filme rieši, ale nedá sa povedať, že vyrieši," naznačil. Boba, veľmi ambiciózneho človeka, ktorý sa pohybuje na politickej scéne, je bez škrupúľ, má rád moc a krásne ženy a štát považuje za svoje mocenské teritórium, hrá Marko Igonda. "Ten pocit, ktorý sme chceli dosiahnuť, ten mólový akord, smútok toho, čo sa vlastne deje, a čo by sme radi, keby sa nedialo, to zrkadlo a upozornenie na to, si myslím, že z toho filmu ide a človek sa cíti veľmi smutný, že niečo také musí prežiť," komentoval herec film z prostredia, v ktorom si novinári nemôžu robiť svoju prácu bez obáv o vlastný život. Novinára Ondra, dátového analytika, ktorý vyšetruje pochybný Wangerov biznis, hrá mladý slovenský herec Andrej Remeník.Sviňu nakrúcali v Bratislave, Nitre, Trenčíne Šamoríne a v ich blízkom okolí. Príbeh zavedie divákov aj do resocializačného zariadenia, ktorého chovankyne sa stávajú obeťami zvláštnych praktík a obchodu s bielym mäsom. V úlohe riaditeľky resocializačného zariadenia sa predstaví Diana Mórová: "Ako herečku ma zaujal charakter postavy, ktorú hrám a vlastne celý scenár, ktorý mi predostreli. Pre mňa ako umelkyňu je to veľmi dobrý materiál, výpovedný aj herecký."

Film vstúpi do kinodistribúcie vo štvrtok 6. februára.