< sekcia Slovensko

D. Saková: Polícia je zasa pod obrovským mediálnym tlakom

Na snímke ministerka vnútra SR Denisa Saková - archívne foto Foto: TASR - Jakub Kotian

Polícia musí prešetriť každé trestné oznámenie a je jedno, akou formou bolo podané, zdôraznila Saková.

Banská Bystrica 13. novembra (TASR) – Polícia je opäť pod obrovským mediálnym tlakom, konštatovala to v utorok v Banskej Bystrici ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v súvislosti s medializovanými informáciami o anonymnom podaní na iniciatívu Za slušné Slovensko.

"Ako ministerka vnútra som nikdy nezasahovala do žiadneho vyšetrovania a bude to tak aj teraz, v tomto prípade. Uvedomujem si svoju zodpovednosť, od všetkých svojich kolegov vyžadujem, aby si prácu vykonávali na základe a v súlade so zákonom," vyhlásila Saková s tým, že polícia nesmie byť predmetom politiky.

"Polícia musí prešetriť každé trestné oznámenie a je jedno, akou formou bolo podané, či anonymne, je jedno, kto ho podal a je jedno, kto je v ňom riešený. Dôverujem orgánom činným v trestnom konaní, svojou prácou dokazujú, že pracujú na vysokej odbornej úrovni," zdôraznila Saková.Pripomenula, že v súvislosti s iným trestným oznámením bol napríklad v utorok vypočúvaný predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Národná kriminálna agentúra preveruje anonymné podanie z možnej korupčnej trestnej činnosti v prípade organizátorov protestov Za slušné Slovensko.

"V súčasnosti vyšetrovateľ Policajného zboru vykonáva úkony v rámci postupu pred začatím trestného stíhania," uviedla polícia. Anonymné podanie dostala 10. septembra, podozrenia sa majú týkať doposiaľ "neustálených osôb".

Vyšetrovateľ predvolal osoby, ktoré mohli byť podľa trestného oznámenia zneužité, čiže svojím spôsobom poškodené.

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský na brífingu v Banskej Bystrici poznamenal, že sa o tejto informácii dozvedel v utorok z médií a spojil sa s vyšetrovateľom, aby si ozrejmil isté skutočnosti. Uviedol, že anonymné podanie bolo adresované priamo na šéfa NAKA a ten ho po vyhodnotení pridelil protikorupčnej jednotke. Vypočúvaním organizátorov, respektíve podaním vysvetlenia, a podľa Lučanského i v prítomnosti advokátov, sa vyšetrovateľ snažil získať informácie potrebné na ďalší postup, a teda buď, aby oznámenie odmietol, alebo vzniesol obvinenie voči konkrétnej osobe.

"Všetko prebieha štandardne, v zmysle zákona. Ako policajný prezident nebudem do toho zasahovať. Je tu dozorujúci prokurátor. Ideme štandardným postupom ako vždy aj pri iných prípadoch," dodal Lučanský.