< sekcia Slovensko

D. Saková sa dohodla na voľnom cezhraničnom pohybe Slovákov z Maďarska

Na archívnej snímke ministerka vnútra SR Denisa Saková na tlačovej konferencii po mimoriadnom rokovaní vlády SR v Bratislave. Foto: TASR - Michal Svítok

Rovnaké pravidlá budú platiť pre občanov Maďarska, ktorí žijú alebo pracujú na Slovensku. Platí to tiež pre ľudí, ktorí sú vzdialení od hraníc 30 kilometrov.

Bratislava 17. marca (TASR) - Ministerka vnútra SR Denisa Saková sa dohodla s maďarským ministrom vnútra Sándorom Pintérom na voľnom cezhraničnom pohybe občanov SR, ktorí bývajú alebo pracujú na území Maďarska najviac do 30 kilometrov od svojich hraníc. TASR o tom informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov."Hraničnej kontrole sa budú musieť preukázať platným dokladom totožnosti a potvrdením od zamestnávateľa," priblížil Lazarov. Voľný cezhraničný pohyb týchto Slovákov bude platiť od štvrtka (19. 3.). "Týmto opatrením sa vyrieši aj situácia slovenských občanov v Rajke a susedných obciach. Na túto skupinu slovenských občanov sa nevzťahujú povinné karanténne opatrenia," uviedol.

Rovnaké pravidlá budú platiť pre občanov Maďarska, ktorí žijú alebo pracujú na Slovensku. Platí to tiež pre ľudí, ktorí sú vzdialení od hraníc 30 kilometrov.

"Akékoľvek ďalšie úpravy tejto bilaterálnej dohody budú závisieť od nárastu výskytu pozitívnych prípadov nového koronavírusu na dotknutých územiach," hovorí Lazarov. Dohoda podľa neho začne platiť od štvrtka od 6.00 h, hneď ako bude odsúhlasená vládou a dôjde k vydaniu opatrenia hlavným hygienikom.

Od utorka do nedele (22. 3.) budú môcť štátni príslušníci Ukrajiny a ľudia s trvalým pobytom na Ukrajine prejsť hraničný priechod Vyšné Nemecké aj pešo, informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

"Hraničná a colná kontrola na výstupe zo SR sa bude vykonávať na autobusovom termináli," uvádza polícia. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová informovala o tom, že hraničný priechod Medveďov do Maďarska je pre kamiónovú dopravu zatvorený. Prejsť sa dá cez priechod peši alebo osobnou dopravou.