< sekcia Slovensko

A. Danko: Mali by sme riešiť výzvy ochrany digitálneho priestoru

Na snímke Andrej Danko. Foto: Facebook Andrej Danko - predseda SNS

Internet je v súčasnosti podľa A. Danka oblasťou, v ktorej ľudia majú pocit práva a slobody.

Štrasburg 24. októbra (TASR) - Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko chce vo štvrtok na Európskej konferencii predsedov parlamentov členských krajín Rady Európy (RE) v Štrasburgu deklarovať absolútnu podporu dialógu a vzájomnej výmene informácii. Jediná cesta je podľa neho identifikovať problémy a riešiť ich.

"Ja sa pokúsim vo svojom vystúpení aj poukázať na to, aby sme mali riešiť skutočné výzvy, ktoré dnes ľudstvo má. Jednou z tých výziev je ochrana digitálneho priestoru," uviedol Danko na brífingu na margo svojho štvrtkového prejavu v pléne Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) na tému "Spoločný európsky domov: nasledujúcich 70 rokov".

Internet je v súčasnosti podľa neho oblasťou, v ktorej ľudia majú pocit práva a slobody. "Je najvyšší čas hovoriť nie o cenzúre, ale o pravidlách v internetovom priestore, to sa týka diskusných fór, šírenia informácií," povedal šéf slovenského parlamentu.

"Chcem konkrétne hovoriť o tom, že musíme oveľa viac dbať na ochranu dát a zraniteľných skupín v digitálnom priestore," uviedol. Túto otázku vníma ako oblasť, ktorá by prebudila väčší záujem aj národných štátov či občanov a vzbudila väčšiu dôveru k inštitúciám vrátane Európskej únie.

V Štrasburgu sa na konferencii (24. a 25. októbra) zúčastňujú predsedovia parlamentov zo 47 členských krajín RE, ako aj hostia z viacerých susedských a pozorovateľských krajín RE. Celkovo sa na bienálnom summite, ktorý organizuje PZ RE, zišlo približne 60 šéfov zákonodarných zborov spolu s 300 ďalšími delegátmi.

Šéfovia parlamentov na konferencii tiež diskutujú o implementácii programu OSN 2030 a cieľoch trvalo udržateľného rozvoja, čiže o tom, ako môžu parlamenty prispieť k ich napĺňaniu, ako aj o ženách v politike i vo verejnej diskusii.

Danko považuje za jednu z dôležitých spoločenských výziev zrovnoprávňovanie pozície žien v oblasti odmeňovania alebo spoločenského statusu a ochrana ich pozície. Poukázal na to, že ako predseda SNS je hrdý, že "bol predsedom politickej strany, ktorý práve vybral na ministerskú pozíciu dve šikovné ženy".

V tomto kontexte informoval, že na konferencii v Štrasburgu zaznela výzva k Istanbulskému dohovoru. Podľa neho v ňom treba špecifikovať oblasti, ktoré "reálne chránia ženy vo vzťahu aj násiliu v domácnostiach" a zavádzajú oblasti, ktoré "sú tam zbytočne".

Prvá konferencia na tejto úrovni sa uskutočnila v roku 1975. Odvtedy sa koná každý druhý rok, striedavo v Štrasburgu alebo v niektorom hlavnom meste členského štátu Rady Európy. Slovensko sa členskou krajinou

Slovensko sa stalo členom Rady Európy v roku 1993. Rada Európy bola založená v roku 1949 ako medzinárodná organizácia, ktorej cieľom je presadzovanie ľudských práv, demokracie a princípov právneho štátu v Európe.

Danko: V každom našom snažení by mal byť na prvom mieste človek-občanDemokracia má aj v dnešnej Európe rôzne podoby. V každom našom snažení by mal byť na prvom mieste človek-občan, jeho práva a slobody. Na Európskej konferencii predsedov parlamentov členských krajín Rady Európy (RE) v Štrasburgu to povedal šéf NR SR Andrej Danko.

"Súčasné modely demokracie však uprednostňujú len práva, pričom opomíname, že občan má aj svoje povinnosti," povedal v prejave predseda slovenského parlamentu.

Radu Európy označil za platformu, kde slobodné národy môžu hľadať cesty spolupráce a posilňovať vzájomný dialóg.

"Rada Európy je významná medzinárodná organizácia, ktorá združuje 47 európskych štátov a pokrýva územie od Lisabonu po Vladivostok. Náš spoločný európsky projekt vieme vybudovať len tak, že budeme dodržiavať princípy právneho štátu, ľudské a občianske práva a budeme rešpektovať národnú svojbytnosť a kultúru... Akákoľvek unifikácia, umelé pravidlá, ktoré obmedzujú prirodzený vývoj jednotlivých národných spoločenstiev, znamená nárast extrémizmu a nepochopenia," konštatoval Danko. Zdôraznil, že v súčasnej európskej politike mu chýba širší dialóg na tému spoločnej budúcnosti.

Jednou z tém, ktorej sa podľa vlastných slov na medzinárodnom fóre venuje, je problematika digitálneho sveta. "Bol by som rád, keby sme sa zamysleli nad vytvorením univerzálnych pravidiel pre digitálny priestor a kybernetickú bezpečnosť," povedal Danko s dôvetkom, že v digitálnom svete chýba ochrana ľudských práv, pričom vyzval na tvorbu príslušných pravidiel.

V prejave ďalej ocenil, že poslanci na tohtoročnom júnovom zasadnutí Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) hlasovaním rozhodli o návrate ruskej parlamentnej delegácie do PZ RE. Ruská delegácia bola zbavená hlasovacích práv v roku 2014 v reakcii na anexiu Krymu. V pléne tak vo štvrtok vystúpil aj predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin.

V závere prejavu Danko vyzval na vzájomný rešpekt a pomoc. "Rozdielny vývoj našich štátov a národov je našou výhodou. Berme to ako výzvu na dialóg, ktorá nás môže posunúť vpred na rozdiel od útokov a vojen," uzavrel šéf slovenského parlamentu.

Šéfovia parlamentov diskutujú o troch témach: o spoločnom európskom domove nasledujúcich 70 rokov, implementácii programu OSN 2030 a cieľoch trvalo udržateľného rozvoja, čiže o tom, ako môžu parlamenty prispieť k ich napĺňaniu, ako aj o ženách v politike i vo verejnej diskusii.

Po druhom bloku diskusií šéf slovenského parlamentu Andrej Danko ukončil svoju návštevu Rady Európy. Delegácia by sa mala vrátiť na Slovensko vo večerných hodinách.

Osobitná spravodajkyňa TASR Daniela Martinčeková