< sekcia Slovensko

A. Dankovi sa nepozdáva financovanie inzercie hnutia OĽaNO

Andrej Danko Foto: TASR/Michal Svítok

Ako ďalej Danko dodal, pondelkové obvinenie Matoviča na adresu Procházku sa zvrhlo na komédiu o detektore lži.

Bratislava 3. júna (TASR) – Predsedovi SNS Andrejovi Dankovi sa nepozdáva mediálny priestor Igora Matoviča a hnutia OĽaNO v jemu blízkych regionálnych novinách a taktiež spôsob financovania tejto inzercie. Danko na dnešnej tlačovej besede upozornil na finančné nezrovnalosti z roku 2012, ktoré vyplývajú z audítorskej správy.

"Audítorská správa jeho politickej strany hovorí - citujem: Na základe môjho preverenia som zistila, že politické hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti nevykázalo v predbežnej správe o nákladoch na voľby, ani v záverečnej správe o nákladoch na voľby bezodplatné plnenia (... ) vo výške 161.000 eur, predstavujúcu rozdiel medzi cenou obvyklou za poskytnutie služby a cenou dojednanou v súvislosti s poskytovaním inzertných služieb spoločnosťou regionPress na základe zmluvy o poskytnutí inzertného priestoru," uviedol Danko. Ako dodal, audítorka prišla na to, že hnutie nevykázalo bezodplatné plnenie v predmetnom kalendárnom roku.

"Pýtam sa ho, či zo sumy 161.000 eur predmetná spoločnosť odviedla DPH a či to dala do príjmu," uviedol predseda SNS. Matovič by mal podľa Danka taktiež vysvetliť, či chcel týmto krokom šetriť na DPH. "Ak by bola pravda, že chcel šetriť na DPH, tak touto finančnou transakciou, v prípade, že to táto spoločnosť neodviedla, prišiel štát o 30.000 eur, čo nie je málo peňazí," zdôraznil Danko s tým, že Matovič si musí tak, ako každý, platiť plnú sumu za svoje publikovanie článkov. "Igor Matovič sa musí správať ako verejný činiteľ a musí sa správať ako politik," zdôraznil predseda SNS.

Komédia o detektore lži

Ako ďalej Danko dodal, pondelkové obvinenie Matoviča na adresu Procházku sa zvrhlo na komédiu o detektore lži. Predseda SNS preto vyzval generálneho prokurátora, aby situáciu preveril. "Ak obvinil krivo Matovič Procházku z krátenia dane, vie, čo má robiť pán Procházka. Ak si to Matovič vymyslel, bude znášať dôsledky. Ak má Matovič pravdu, musí znášať následky niekto iný," doplnil Danko s tým, že krátenie dane nie je morálne zlyhanie, ale trestný čin.

Ako uviedol v reakcii Matovič, ide o asi rok starú vec. Podľa jeho slov audítorka prišla so zistením, že asi 160.000 eur nevykázali ako dar od regionPressu. "OĽaNO niečo inzerovali počas kampane a my sme na to dali zľavu. A to sme vykázali, že to boli naše výdavky na reklamu v regionPresse. Audítorka povedala, že sme mali vykázať aj tú zľavu, ktorú regionPress poskytol zo 100-% ceny," ozrejmil šéf OĽaNO. Ako dodal, SNS sa pletú čísla. "Ak by sme urobili problém, tak by bol len v tom, že naša rodinná firma darovala niečo strane, nie že zobrala, ale že darovala. Každé jedno médium dáva zľavy. Nemôžete porovnávať 100-% cenu inzercie so zľavnenou cenou a zľavu posudzovať ako poskytnutý dar. To je štandardná zľava," zdôraznil Matovič.