Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Slovensko

A. DANKO: Ak SNS nebude v parlamente, nebudem vládať byť v politike

Na snímke zľava podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Vladimír Chovan, podpredseda SNS Anton Hrnko, 1. podpredseda SNS Jaroslav Paška, predseda SNS Andrej Danko, podpredsedníčka SNS Eva Smolíková a podpredseda SNS Štefan Zelník počas tlačovej konferencie po skončení 21. snemu SNS v Tomášove 28. novembra 2015. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Šéf SNS pripomenul, že strana má za sebou svetlé aj tienisté stránky.

Tomášov 28. novembra (TASR) - Mimoparlamentná SNS sa nechystá vyhrať marcové voľby, ak sa však nedostane do parlamentu, jej líder Andrej Danko viac nebude vládať byť v politike. Povedal to dnes po sneme SNS v Tomášove s tým, že v takom prípade by sa zrejme vrátil k povolaniu advokáta.

"Za boží dar budem považovať čokoľvek, čo SNS dostane do čísel, ktoré ju posunú do parlamentu. Bude to pre mňa veľký signál, ako nakladať s dôverou ľudí," priznal.

POZRITE SI ZÁZNAM ZO SNEMU:


ZAZNAM: TK SNS Tomasov 2015-11-28 by terazmedia


Šéf SNS pripomenul, že strana má za sebou svetlé aj tienisté stránky. "Ja ako predseda si tretí rok píšem svoju históriu a zostavujem svoj tím, s ktorým sa chcem uchádzať o mandát. Nebolo ľahké dvíhať SNS z popola, v stave zadlženia, nie je ľahké ju zbavovať niektorých nálepiek. SNS je ale konsolidovaná, má 6000 členov. Sme odborne pripravení a mojím cieľom je takto konsolidovanú kolektívnu stranu dostať do parlamentu a byť oporou parlamentnej demokracie," načrtol ciele Danko.Zároveň je presvedčený, že jeho strana dokáže súperiť s akoukoľvek politickou stranou. "Keď politici, ktorí nič nerobia, sa nevypracú, Slovensko sa nepohne dopredu. Musíme budovať štát, lebo inak predkom ukážeme, že si ho nezaslúžime. Chcel by som, aby SNS bola tým dôveryhodným subjektom, ktorý trápenie ľudí začne riešiť. Chcem mandát, aby som raz mohol urobiť na Slovensku poriadok, aký som urobil v SNS," deklaroval.

Na otázku, s akým volebným výsledkom by bol spokojný, hovoril najmä o cieli dostať sa do NR SR. "Verím, že nám ľudia dajú dôveru, aby sme za nich mohli bojovať v parlamente," podotkol. Od sily mandátu sa budú odvíjať aj možnosti o zložení novej koalície. "Ja nebudem hrať hru, či pravica, či ľavica. Politika má byť o riešení problémov a o tom musí nastať diskusia s relevantnými politickými stranami," tvrdí.Snem SNS dnes schválil aj volebný program, ktorý Danko charakterizoval ako ucelený dokument o potrebe zmeny Slovenska, o potrebe vytvorenia štátu, na ktorý budeme hrdí, štátu, ktorý sa postará, zabezpečí sociálny vankúš, ochranu a poriadok s tými, ktorí kradnú. "Žijem život bežného človeka a veľmi dobre rozumiem problémom ľudí. Preto priznávam, že mi dobre padne, ak v televíznych diskusiách všetkým tým ujom, na ktorých pozerám už 20 rokov, môžem povedať, že stačilo," povedal Danko.

Volebný program podľa jeho slov nadväzuje na Popradské memorandum a Košické tézy. Spomína sa v ňom potreba prijatia ústavného zákona o ochrane strategických spoločností, o mimoriadnych daniach pre telekomunikačné a bankové monopoly či o vyšších investíciách do kultúry a športu, o rozvoji cestovného ruchu či kúpeľníctva. "Chcel by som štát, aby mladí nemuseli utekať do zahraničia, aby naši ľudia neboli cez dni oddychu a pokoja smutní. Na to je treba politickú silu. Málokto čakal, že SNS raz môže byť hrdá, odborná a slušná," uzavrel.

Kandidátka do volieb bude prísne stranícka a hierarchická

Kandidátna listina SNS do marcových parlamentných volieb bude prísne stranícka, teda priestor dostanú len členovia strany. Po dnešnom sneme SNS v Tomášove to oznámil líder strany Andrej Danko s tým, že kandidátkou sa ešte bude zaoberať stranícke Predsedníctvo a zverejnená bude v pondelok (30.11.).

Lídrom bude Danko. Za ním by mali nasledovať podpredsedovia, SNS ich má štyroch. Prvým podpredsedom je Jaroslav Paška, ďalej sú to Anton Hrnko, Vladimír Chovan a Štefan Zelník. Za novú podpredsedníčku dnes snem zvolil Evu Smolíkovú. "Nájdete tam ľudí do kolektívu a nie exhibicionistov, lebo najdôležitejšie je do parlamentu dostať ľudí lojálnych k ideám a myšlienkam. Je choré, aby tam prišlo určité zoskupenie a o pol roka si niekto roztiahne baner a bude robiť tlačové besedy už za inú stranu," myslí si.


SNEM SNS TOMASOV 2015-11-28 by terazmedia

Danko chce dostať do parlamentu ľudí, ktorí budú jednotne držať spolu a nebudú chcieť zakladať strany. "Preto je kandidátna listina založená na hierarchii. Podpredsedovia sú na čelných miestach, nasledujú krajskí predsedovia, ľudia z odborného backgroundu, ale určite tam nenájdete ľudí, ktorí by si svoje miesto vydobyli inak ako svojou prácou," dodal.

Parlamentné voľby budú na Slovensku 5. marca 2016. Politické strany majú predložiť svoje kandidačné listiny najneskôr do 6. decembra. Oficiálna volebná kampaň už beží, strany na ňu môžu minúť najviac tri milióny eur. Voliť bude môcť viac ako 4,4 milióna občanov SR.