Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Slovensko

Darom Svätého Otca je medaila odkazujúca na návštevu Slovenska

Darom Svätého Otca je medaila odkazujúca na návštevu Slovenska. Na snímke pápež František a prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR - KP SR

Na čelnej strane je v strede zobrazená patrónka Slovenska, Sedembolestná Panna Mária.

Bratislava 13. septembra (TASR) - Pápež František daroval prezidentke SR Zuzane Čaputovej na pondelkovom stretnutí medailu, ktorá odkazuje na prebiehajúcu návštevu Slovenska. V strede medaily je zobrazená Panna Mária, patrónka Slovenska. V pozadí je dvojkríž, ktorý patrí k symbolom krajiny. Pastoračnú cestu Svätého Otca pripomína aj dátum a text na okraji medaily.

Ako TASR informovali z Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska (KBS), medzi tradičné symbolické predmety spojené s apoštolskými cestami pápežov patrí i pamätná medaila. "Slúži ako dar Svätého Otca pre vybrané osoby, s ktorými sa stretne, i ako pamiatka pre históriu," uviedli z KBS. Autorkou pamätnej medaily pastoračnej návštevy pápeža Františka v dňoch 12. - 15. septembra na Slovensku je talianska umelkyňa Daniela Longová, z dielne ktorej pochádzajú i medaily jeho predchádzajúcich apoštolských ciest, ako aj niektorých ciest Benedikta XVI.

Pamätná medaila návštevy Svätého Otca na Slovensku má na svojej rubovej strane erb pápeža Františka a po obvode kruhu latinský nápis "FRANCISCVS P.M.". Na čelnej strane je v strede zobrazená patrónka Slovenska, Sedembolestná Panna Mária. Za jej postavou sa na vzorkovanom pozadí vyníma symbol našej vlasti – cyrilo-metodský dvojramenný kríž. Na obvode je latinský názov cesty a dátum. Medaila má priemer 50 milimetrov a je vyrobená z pozláteného bronzu.

Darom Svätého Otca je medaila odkazujúca na návštevu Slovenska.
Foto: TASR - KP SR


Prezidentka darovala pápežovi symbolický peceň chleba, knihu, ale aj med z Prezidentskej záhrady. Súčasťou jej darov je tiež nabíjacia stanica pre elektromobily, ako aj medicínske vybavenie určené na pomoc v najchudobnejších častiach sveta prostredníctvom vatikánskych organizácií.

Pápeža v pondelok privítala prezidentka v Prezidentskom paláci. Absolvovali stretnutie medzi štyrmi očami aj s jej blízkymi. Následne sa v Prezidentskej záhrade obaja prihovorili približne 500 pozvaným hosťom zo všetkých sfér politického a spoločenského života.