Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Desiatky budov po celom Slovensku sa v pondelok rozsvietia nazeleno

Na archívnej snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj pred budovou MŽP SR na Štúrovom námestí. Foto: TASR - Martin Baumann

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pre TASR uviedlo, že pre šetrenie energie nebude svietiť, ale pri tejto príležitosti natiahne zelené plachty.

Bratislava 1. novembra (TASR) - Viaceré budovy sa v pondelok a v utorok (2. 11.) vo večerných hodinách rozsvietia nazeleno. Urobia tak pri príležitosti klimatickej konferencie COP 26, ktorá sa koná v škótskom Glasgowe.

Ako TASR upozornila tlačová tajomníčka Britského veľvyslanectva v Bratislave Monika Holečková, lídri z celého sveta vrátane slovenských budú spoločne rokovať o ambicióznych cieľoch na záchranu planéty.

"Množstvo pozitívnych odpovedí a rôznorodosť objektov vrátane viacerých slovenských dominánt, ktoré sa k nám pridajú, ma naozaj potešilo. Je to veľmi povzbudzujúci signál z rôznych častí slovenskej spoločnosti vrátane vládnej, akademickej, kultúrnej, mediálnej, podnikateľskej sféry a ďalších, že im na ochrane planéty záleží," uviedol veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku Nigel Baker.

V snahe zvýšiť povedomie o tejto konferencii, ako aj upozorniť na potrebu ochrany klímy a celej planéty osvetlia budovu Úradu vlády SR, informovala TASR hovorkyňa premiéra Eduarda Hegera Ľubica Janíková.

Nazeleno sa rozsvietia napríklad v Bratislave aj Prezidentský palác, nová budova Slovenského národného divadla, Univerzita Komenského či Nová Cvernovka. Niektoré z budov sa rozsvietia aj v Trnave, Trenčíne, Žiline, Nitre, Ružomberku, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Košiciach, svietiť bude i Bojnický zámok.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pre TASR uviedlo, že pre šetrenie energie nebude svietiť, ale pri tejto príležitosti natiahne zelené plachty. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) v tejto súvislosti uviedol, že svetový klimatický samit je príležitosťou zvýšiť tlak na globálne silné ekonomiky, aby prijali ambicióznejšie klimatické ciele. "Ničnerobenie je prílišný hazard, ktorý si nemôžeme dovoliť. Inak na to doplatia naše deti a ďalšie generácie," dodal.

Dosiahnuť klimatické záväzky podľa envirorezortu pomôže Slovensku ukončenie výroby elektrickej energie z uhoľných zdrojov či ďalšie opatrenia uvedené v Nízkouhlíkovej stratégia rozvoja SR, pripravovaný zákon o klíme či dekarbonizácia priemyslu prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR. Transformácii má pomôcť aj Modernizačný fond. Investície z neho budú smerovať na modernizáciu energetických systémov a zlepšenie energetickej efektívnosti. MŽP SR dodalo, že v najbližších dvoch rokoch budú financované najmä projekty z oblasti teplárenstva a na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov energie.