Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Projekt Deti nepočkajú: VŠ by mali spolupracovať s inými stupňami škôl

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Program vznikol v Belgicku a v súčasnosti sa realizuje v šiestich krajinách.

Bratislava 7. februára (TASR) - Slovensko počíta v pripravovanej partnerskej dohode s prepojením vysokých škôl na vedu a zamestnávateľov, pričom sa v návrhoch úplne vynechal dôraz na spoluprácu s ďalšími stupňami škôl. Upozorňuje na to projekt Deti nepočkajú. Skúsenosti z vyspelých krajín však ukazujú, že študentom univerzít pomáha zlaďovať sa s potrebami praxe aj kontakt s mladšími študentmi a žiakmi. TASR o tom informoval hovorca projektu Anton Oberhauser.

Príležitosťou na takéto prepájanie je program MyMachine. "Deti si vysnívajú nápad, vysokoškoláci ho spracujú do realizovateľnej podoby a výroba sa uskutoční na strednej odbornej škole," priblížila podstatu Laura Dittel z Karpatskej nadácie, ktorá program administruje už piaty rok. Dekan Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Jozef Živčák poznamenal, že sa "vytvorila ľudská a odborná os spolupráce v úrovni od detského myslenia a snenia po realizáciu až reálne portfólio stredoškolákov a vysokoškolákov".

Program vznikol v Belgicku a v súčasnosti sa realizuje v šiestich krajinách. "Upriamuje pozornosť na potrebu a výhody prepájania neformálneho a formálneho vzdelávania. Počas prvých štyroch ročníkov sme v rámci MyMachine realizovali dokopy 20 vynálezov, ako napríklad levitujúca stolička, prenosná šmýkačka alebo upratovacia kolobežka," uviedla koordinátorka projektu Žofia Teplická. V aktuálnom ročníku pracujú vysokoškoláci z Technickej univerzity v Košiciach, Žilinskej univerzity v Žiline, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Trnavskej univerzity v Trnave na 12 detských nápadoch.

Definitívne znenie partnerskej dohody má byť odsúhlasené v prvom polroku 2021.