Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Slovensko

VIDEO: Deti by mali mať občianske preukazy, oznámil R. Kaliňák

Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák Foto: TASR Erika Ďurčová

Presný termín zatiaľ známy nie je.


Bratislava 2. novembra (TASR) - Deťom do 15 rokov by sa mohli časom začať vydávať občianske preukazy bez fotografie. Majú slúžiť na ich identifikáciu v rámci elektronického zdravotníctva. Pripustil to dnes minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Presný termín zatiaľ známy nie je.

Rodičia by zároveň v prípade záujmu deťom mohli na krátky čas vybaviť aj občiansky preukaz s fotografiou. Ten by mohol v Európe slúžiť podľa Kaliňáka ako cestovný doklad namiesto pasu. Pravdepodobne by sa mohol vydávať na dva roky. "Toto by sme chceli umožniť aj Slovákom, ktorí žijú v zahraničí a majú naďalej naše občianstvo," avizoval Kaliňák.

Elektronické preukazy poistencov nakoniec nebudú vôbec. Vláda dnes odsúhlasila novelu z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorou sa ich plánované vydávanie, zruší. Pre potreby elektronického zdravotníctva ich majú nahradiť občianske preukazy. "Bude využívaný len klasický preukaz alebo ID karta s čipom," povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD). Počíta s tým, že do konca roku 2021 by ich mali mať aj deti.