Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 13. september 2024Meniny má Ctibor
< sekcia Slovensko

Developerské snahy na Morskom oku odmietajú aj Lesy SR

Morské oko sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch a je najväčším jazerom tohto pohoria. Foto: TASR - Roman Hanc

Envirorezort tvrdí, že novú výstavbu pri Morskom oku zakazuje zákon aj pravidlá UNESCO.

Banská Bystrica/Remetské Hámre 17. februára (TASR) – Informácie, že zníženie stupňa ochrany národnej prírodnej rezervácie Morské oko v rámci navrhovaného vyhlásenia prírodnej rezervácie Vihorlatský prales má viesť k umožneniu developerských aktivít, odmietajú i Lesy SR. Ako pre TASR potvrdil hovorca štátneho podniku Pavel Machava, Lesy SR v žiadnom prípade neuvažujú nad zmenou charakteru územia neprimeranou výstavbou.

"Naším cieľom je regulovanou infraštruktúrou - toalety, odpadkové koše, údržba náučného chodníka - zabrániť živelnému znečisťovaniu okolia a tak vytvoriť návštevníkom príjemné prostredie na rekreáciu," uviedol Machava s tým, že zmenou stupňa ochrany nedôjde k zníženiu ochrany prírody, ani k výstavbe nových objektov. Neumožňuje to ani samotný znížený, štvrtý stupeň ochrany prírody. Ako doplnil, zmena stupňa ochrany dovolí lepšiu starostlivosť o územie a existujúce stavby a tiež zvýšenie bezpečnosti a komfortu pre turistov. "Problémom starostlivosti o tieto objekty je skutočnosť, že na akékoľvek činnosti spojené s ich údržbou potrebujeme výnimky od príslušného orgánu ochrany prírody, ktorých vydanie nezriedka trvá aj niekoľko rokov," poukázal na komplikácie, ktoré údržba národnej kultúrnej pamiatky, kaštielika Morské oko a tiež ďalších už jestvujúcich stavieb, nachádzajúcich sa v blízkosti vodnej plochy, lesníkom prináša. Dôvodom zníženia stupňa ochrany je preto podľa neho "zachovanie, prevádzka a údržba národnej kultúrnej pamiatky a ostatných existujúcich zariadení tak, aby poskytovali turistom základný servis". Poukázal pritom na skutočnosť, že lokalitu Morské oko navštevuje každoročne veľké množstvo turistov, ktorí si vyžadujú istú úroveň infraštruktúry vrátane odpadkových košov, informačných tabúľ či toalety, ktoré tam v súčasnosti chýbajú.

Voči návrhu envirorezortu vyhlásiť prírodnú rezerváciu Vihorlatský prales, ktorého súčasťou je zmena stupňa ochrany NPR Morské oko z piateho na štvrtý stupeň, sa postavilo Lesoochranárske združenie VLK. Na podpísanie hromadnej pripomienky k medzirezortnému pripomienkovému konaniu, ktoré sa uskutoční v utorok 18. februára, vyzýva na sociálnej sieti. Envirorezort tvrdí, že novú výstavbu pri Morskom oku zakazuje zákon aj pravidlá UNESCO.