< sekcia Slovensko

Digitálny COVID preukaz EÚ nájdu ľudia od soboty v prvej aplikácii

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Okolo 800.000 ľuďom, ktorí dostali dočasný certifikát, bude v sobotu a nedeľu (27. 6.) z NCZI automaticky emailom zaslaný digitálny COVID preukaz EÚ vo formáte pdf.

Bratislava 26. júna (TASR) - Na Slovensku od soboty dostávajú ľudia prvé digitálne COVID preukazy EÚ. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) odštartovalo spracúvanie 3,2 milióna záznamov o vakcinácii, cez 200.000 záznamov o prekonaní ochorenia COVID-19 a takmer 50.000 PCR testov. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

"Digitálny COVID preukaz EÚ je oddnes v prvej aplikácii. Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne ho postupne majú vďaka aplikácii poisťovne od dnešného dňa k dispozícii. Poistenci ďalších poisťovní budú mať túto možnosť prostredníctvom svojich aplikácií takisto v najbližších dňoch," uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Zároveň poďakoval zdravotným poisťovniam za konštruktívny prístup a spoluprácu.

Okolo 800.000 ľuďom, ktorí dostali dočasný certifikát, bude v sobotu a nedeľu (27. 6.) z NCZI automaticky emailom zaslaný digitálny COVID preukaz EÚ vo formáte pdf. Ľudia, ktorí si v minulých týždňoch zadali žiadosť o dočasný certifikát, tak nemajú žiadne povinnosti s vystavením digitálneho COVID preukazu EÚ.

Všetci ostatní budú môcť požiadať prostredníctvom formulára na stránke www.korona.gov.sk o jednotný digitálny COVID preukaz EÚ od pondelka (28. 6.).