Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 28. apríl 2025Meniny má Jarmila
< sekcia Slovensko

Divadelný ústav: Zoberte dieťa do divadla ešte dnes

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Kampaň sa dlhodobo zameriava na poskytnutie prístupu deťom a mládeži k ich kultúrnym právam.

Bratislava 20. marca (TASR) - Divadelný ústav si vo štvrtok pripomína Svetový deň divadla pre deti a mládež (20. 3.) zverejnením posolstva riaditeľky Medzinárodnej asociácie divadla pre deti a mládež (ASSITEJ) Sue Gilesovej. Asociácia oslavuje divadelný sviatok s heslom Zoberte dieťa do divadla ešte dnes.

Kampaň sa dlhodobo zameriava na poskytnutie prístupu deťom a mládeži k ich kultúrnym právam. "Živé predstavenia sú spoločným zážitkom, ktorý ľudí spája v myšlienkach a emóciách. Sú vitálnou a potrebnou súčasťou pevných komunít a životnej umeleckej praxe," upozorňuje Gilesová v úvode posolstva.

"Zameranie tejto kampane umožňuje národným centrám, pridruženým spoločnostiam, umeleckým organizáciám, akademikom, učiteľom, umelcom, odborníkom z praxe a aj ďalším záujemcom o divadlo pre mladé publikum spojiť sa s myšlienkou svetového dňa a 'obhájiť' nárok detí na divadlo a umenie," uvádza Divadelný ústav k svetovému dňu, ku ktorému všetci členovia ASSITEJ a ich centrá po celom svete rok čo rok organizujú rôznorodé malé i veľké aktivity. Sú nimi konferencie, predstavenia, workshopy i špeciálne mediálne podujatia spojené s hashtagom #takeachildtotheatre.

Gilesová v posolstve upozorňuje, že vo väčšine spoločností sú deti a mládež pre svoj vek marginalizované. "Ich odkázanosť na dospelých, pokiaľ ide o prístrešie, bezpečie či stravu, znamená, že ich vlastná moc, kontrola a možnosť voľby môžu byť obmedzené. Táto skutočnosť sa najčastejšie týka prístupu ku kultúre. Ak považujeme deti a mládež za plnohodnotných kultúrnych participantov, ich prínos kultúre a ich právo na prístup k umeniu je samozrejmosťou od momentu, keď prídu na svet," podčiarkuje autorka.

Podľa Gilesovej živé divadlo a živé predstavenia dokážu každého jedného človeka bez ohľadu na jeho vek premiestniť na miesto, ktoré ponúka príbehy. "Príbehy, ktoré sú o nás a našej ľudskej podstate, našej krehkosti a našej sile. Ľuďom treba našu ľudskosť pripomínať bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú," píše v posolstve.

Poukazuje tiež na fakt, že ASSITEJ sa rozhodla poňať Svetový deň divadla ako pozitívnu a optimistickú výzvu pre tých, ktorí majú moc deťom a mládeži otvoriť dvere k divadlu a ponúknuť im k nemu prístup. "Ako aj pre umelcov, aby ich práca bola viditeľnejšia, prístupnejšie a relevantnejšia pre tých, ktorých najviac obmedzujú bariéry v kontakte s umením a kultúrou," dodáva Gilesová.