Quantcast
< sekcia Slovensko

Do rieky Slaná vyteká čistejšia voda, prvé analýzy dopadli pozitívne

Na archívnej snímke jalec hlavatý v znečistenej rieke Slaná v katastri obce Betliar, lokalita Nižná Maša. Foto: TASR - Milan Kapusta

Podiel rozpustených látok a železa mal byť podľa chemickej analýzy vzorky o 80 percent nižší ako v predchádzajúcich vzorkách, ozrejmilo ministerstvo.

Bratislava 14. júna (TASR) - Do rieky Slaná vyteká z bane v Nižnej Slanej čistejšia voda. Prvé analýzy po presmerovaní vody priamo v bani dopadli pozitívne, čo podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) znamená, že opatrenie bolo účinné. TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva hospodárstva.

Podiel rozpustených látok a železa mal byť podľa chemickej analýzy vzorky o 80 percent nižší ako v predchádzajúcich vzorkách, ozrejmilo ministerstvo. Pozitívny trend sa podľa riaditeľa Rudných baní Petra Žitňana potvrdí aj v ďalších vzorkách.

Vodu sa priamo na povrch podľa rezortu podarilo odkloniť vo štvrtok (9. 6.), vďaka čomu nedochádza k silnému mineralizovaniu v hlbších častiach bane.

Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára, príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, ktorý v obci Nižná Slaná v okrese Rožňava fungoval do roku 2008. Výsledky rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza vzoriek vo vode potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu.