Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. marec 2023Meniny má Blahoslav
< sekcia Slovensko

Do školy bude možné výnimočne prijať i dieťa pred šiestym rokom

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Na "skoršie" prijatie dieťaťa na povinné predprimárne vzdelávanie podľa školského zákona sa vyžaduje súhlasné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie.

Bratislava 20. apríla (TASR) – Na základné vzdelávanie na školský rok 2022/2023 bude možné výnimočne prijať aj dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku. Vyplýva to z rozhodnutia ministra školstva, ktoré je zverejnené na webe rezortu školstva.

Na výnimočné prijatie dieťaťa na základné vzdelanie pred dovŕšením šiesteho roku veku sa vyžaduje "skoršie" absolvovanie povinného predprimárneho vzdelávania. Na "skoršie" prijatie dieťaťa na povinné predprimárne vzdelávanie podľa školského zákona sa vyžaduje súhlasné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie.

Z rozhodnutia ministra vyplýva, že v súvislosti s ochorením COVID-19 mali zariadenia poradenstva a prevencie v časti roka 2020, respektíve 2021 mimoriadne prerušenú prevádzku. "Z tohto dôvodu bolo objektívne znemožnené vydávanie súhlasných vyjadrení na "skoršie" prijatie na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania," uvádza sa v rozhodnutí ministra školstva zo stredy.

Ak dieťa pred dovŕšením piateho roku veku v školskom roku 2021/2022 navštevovalo materskú školu, je opodstatnené, aby za splnenie podmienky predloženia súhlasného vyjadrenia zariadenia poradenstva a prevencie, súhlasného vyjadrenia všeobecného lekára pre deti a dorast a potvrdenia o vzdelávaní v materskej škole v školskom roku 2020/2021 mohlo byť výnimočne prijaté na základné vzdelávanie.