Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. marec 2023Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

Do volebnej miestnosti na eurovoľby si treba vziať občiansky preukaz

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov.

Bratislava 19. mája (TASR) - Dôležité je vziať si do volebnej miestnosti občiansky preukaz, v prípade volieb mimo miesta trvalého bydliska aj hlasovací preukaz. Pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu to pripomenula Lucia Kirinovičová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

"Vyberáte si z 31 politických subjektov jeden. Na vybratom hlasovacom lístku môžete, no nemusíte vyznačiť odovzdanie prednostného hlasu zakrúžkovaním poradového čísla. Najviac však dvoch kandidátov," vysvetlila Kirinovičová. Zdôraznila, že hlasovací lístok je potrebné vhodiť do volebnej urny v obálke. "Ak ho vhodíte bez obálky, váš hlas nie je platný," dodala.

Hlasovací preukaz si môžu voliči vybaviť osobne najneskôr v deň pred konaním volieb, teda 24. mája. Urobiť tak môžu na príslušných obecných úradoch počas pracovných hodín. V zmysle zákona vydá obec preukaz bezodkladne. Rezort vnútra pripomenul, že je platný len s príslušným občianskym preukazom.

Výsledky volieb sa verejnosť dozvie podľa jej slov až po uzavretí volebných miestností v poslednom štáte, a to v Taliansku, v nedeľu po 23.00 h.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.