< sekcia Slovensko

Dobrá voľba vyzýva vládu, aby netrestala občanov

Na archívnej snímke predseda strany Dobrá voľba Tomáš Drucker. Foto: TASR Pavol Zachar

Drucker upozornil, že stále nemá odpoveď na to, čo vláda očakáva od celoplošného testovania obyvateľstva.

Bratislava 30. októbra (TASR) - Mimoparlamentná strana Dobrá voľba vyzýva vládu, aby prehodnotila primerané opatrenia v boji s pandémiou nového koronavírusu a aby netrestala občanov za nepripravenosť celoplošného testovania. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informoval šéf strany a exminister Tomáš Drucker.

Drucker upozornil, že stále nemá odpoveď na to, čo vláda očakáva od celoplošného testovania obyvateľstva. Viní predsedu vlády Igora Matoviča (OĽANO) zo zatajovania prípravy testovania a tiež z toho, že o zámere informoval skôr predstaviteľa iného štátu ako prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Operáciou vytvoril premiér podľa Druckera neprimeraný tlak na mestá a obce.

Premiéra tiež obvinil z úmyselného šírenia poloprávd a klamstiev v súvislosti s výpovednou hodnotou testov, ktoré sa majú na testovaní použiť. "Tvrdí, že tieto testy sú cestou k slobode, čím zavádza občanov a vedome ohrozuje ich životy," povedal o premiérovi Drucker. Kritizuje ho aj za zlú a zmätočnú prípravu testovania, chaotickú informovanosť i verejné mediálne pranierovanie odborníkov.

Drucker skonštatoval, že Dobrá voľba je zástancom testovania. Treba podľa neho zvýšiť kapacity testov na aspoň 30.000 PCR testov denne, zabezpečiť by sa tiež mali mobilné testovacie jednotky v najpostihnutejších regiónoch či rýchlotesty pre nemocnice a zariadenia sociálnych služieb.

Podľa mimoparlamentnej strany Most-Híd riadia operáciu Spoločná zodpovednosť skôr samosprávy. "Armáda sľúbila dostatočný počet ochranných pomôcok, ale neviem, čo nakoniec prinesú. Zdravotníkov máme úplné minimum. Zrušili sme jedno odberné miesto, a tak sa nám podarilo poskladať aspoň jeden odborný tím pre každé odberné miesto," opísal situáciu primátor Fiľakova a podpredseda Mosta-Híd Attila Agócs. "Najväčšia vojenská operácia je vojenská len na papieri a úspech celej akcie záleží jedine od miestnych samospráv, ktoré míňajú tisícky eur z vlastných zdrojov na potrebný materiál, snažia sa zorganizovať odberné tímy, vytvoriť bezpečné odberné miesta," uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Mimoparlamentná SNS kritizuje, že vláda si zavolala na pomoc vojenských medikov z Rakúska. Navyše si myslí, že toto rozhodnutie má odsúhlasiť aj parlament. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) by mal podľa strany odstúpiť zo svojej funkcie. Strana tiež v stanovisku dodala, že súhlasí s tým, aby bolo cez víkend testovanie bez sankcií a aby sa realizovalo len na miestach, ktoré sú na to pripravené.