Quantcast
< sekcia Slovensko

Sukeľ: Dodávky vakcín proti COVID-19 do lekární sú pozastavené

Na archívnej snímke prezident Slovenskej lekárnickej komory SLeK Ondrej Sukeľ. Foto: TASR Pavel Neubauer

Lekárne majú mať aktuálne dlh približne 150.000 eur.

Bratislava 18. mája (TASR) - Dodávky vakcín proti ochoreniu COVID-19 do viacerých lekární sú pozastavené. Dôvodom sú neuhradené pohľadávky. TASR to potvrdil prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ. Objednávanie vakcín do lekární využívajú lekári na očkovanie v ambulanciách.

Sukeľ ozrejmil, že dlh vznikol potom, ako spoločnosť Imuna Pharm lekárňam neuhradila faktúry za distribúciu vakcín. Ešte začiatkom roka mala na to podľa neho dostať peniaze od ministerstva zdravotníctva. Lekárne tak majú mať aktuálne dlh približne 150.000 eur.

"Aplikácia na objednávanie vakcín na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je dočasne pozastavená z dôvodu neuhradených pohľadávok verejných lekární za všetky doteraz zabezpečené a dodané vakcíny, ktorými bolo zaočkovaných približne 240.000 občanov SR. Prípadné otázky, podnety a sťažnosti, prosím, smerujte na ministerstvo zdravotníctva," píše sa na webe, ktorý lekári využívajú na objednávanie vakcín do lekární.

Ministerstvo pre TASR potvrdilo, že spoločnosti za distribúciu vakcín zaplatilo a zároveň jej vzhľadom na jej zmluvné vzťahy s lekárňami prízvukovalo nevyhnutnosť uhrádzania faktúr. "Podľa našich informácií sa proces úhrad faktúr zo strany Imuna Pharm už spustil," doplnilo. Distribúciu vo februári rezort presmeroval na inú spoločnosť, kde úhrady podľa neho prebiehajú priebežne.