Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Slovensko

Dolinková je pripravená diskutovať o kratšom fungovaní pohotovostí

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková (HLAS-SD). Foto: TASR - Jakub Kotian

V prípade skrátenia fungovania pohotovostí treba podľa nej inak rozložiť ordinačné hodiny v ambulanciách, a to tak, aby pediatri ordinovali päť dní v týždni.

Bratislava 14. decembra (TASR) - Ministerka Zuzana Dolinková (Hlas-SD) je pripravená otvoriť diskusiu o skrátení ordinačných hodín ambulantných pohotovostí. Deklarovala, že chce riešiť problémy v pediatrii. Tému zvyšovania poplatkov však odmieta.

V prípade skrátenia fungovania pohotovostí treba podľa nej inak rozložiť ordinačné hodiny v ambulanciách, a to tak, aby pediatri ordinovali päť dní v týždni. "Aby bola garantovaná a zabezpečená ambulantná zdravotná starostlivosť pre deti počas dňa," priblížila ministerka.

O zvýšení poplatkov za neoprávnenú návštevu ambulantných pohotovostí a urgentov diskutovať neplánuje. "Ja by som do tejto témy nešla, hovorím vyslovene o tom, že pokiaľ sa začne a otvorím diskusiu aj na úrovni pediatrov a ambulancií, ale aj na úrovni nemocníc, tak to bude do tej miery, že sa skrátia ordinačné hodiny do ôsmej a že sa zabezpečí počas celého pracovného týždňa denná ambulantná starostlivosť o deti," dodala.

Zmeny by prezidentka Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Elena Prokopová privítala. "U nás pediatrov je dôležité to skrátenie času preto, aby boli starší kolegovia vôbec schopní utiahnuť ambulancie počas dňa. Sú ochotní riešiť aj viacej sa venovať pacientom počas dňa, pokiaľ sa odbremenia od služby na ambulantnej pohotovosti," doplnila. Je však podľa jej slov potrebné intenzívne rokovať o tom, ako bez zvýšenia poplatkov zabezpečiť to, aby nedošlo k presunu pacientov do nemocníc.

Rezort zdravotníctva pod vedením predchádzajúceho ministra Michala Palkoviča pripravil opatrenia na stabilizáciu pediatrie. Navrhoval skrátenie ordinačných hodín, ale aj zvýšenie poplatkov za návštevu ambulantných pohotovostí a urgentov. Na súbore sa zhodli zástupcovia ambulancií a nemocníc. Parlament však mimoriadnu schôdzu k návrhu neotvoril.