Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Slovensko

Dolinková: Slovensko je pripravené pomôcť detskej nemocnici v Kyjeve

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Foto: TASR Pavel Neubauer

Zatiaľ nie je známe, kam detských pacientov prevezú. Ak ponuka príde, my sme pripravení prevoz zabezpečiť, podotkla šéfka rezortu.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 10. júla (TASR) - Slovenská republika je pripravená pomôcť detskej nemocnici v ukrajinskom Kyjeve po pondelkovom (8. 7.) útoku. Deklarovala to ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) pred stredajším rokovaním vlády. V stredu v tejto súvislosti telefonovala aj s ukrajinským ministrom zdravotníctva Viktorom Liashkom.

"Všetci rodičia detí boli informovaní, že v rámci pomoci členských štátov Európskej únie majú možnosť požiadať o prevoz detí do iných krajín. My sme za Slovensko ponúkli pomoc a prevoz do Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Od ukrajinského ministra máme zatiaľ informáciu, že štyria rodičia sa zaregistrovali v systéme, kde požiadali o prevoz do niektorej z európskych krajín," poznamenala.

Zatiaľ nie je známe, kam detských pacientov prevezú. "Ak ponuka príde, my sme pripravení prevoz zabezpečiť," podotkla šéfka rezortu. V prípade potreby je Slovensko podľa jej slov ochotné pomôcť aj so zabezpečením zdravotného materiálu. "Zatiaľ takáto požiadavka nebola," dodala.

Ruské sily uskutočnili v pondelok rozsiahle raketové útoky na rôzne ukrajinské mestá vrátane metropoly Kyjev, kde bola zasiahnutá aj detská nemocnica. Úrady hlásili z rôznych častí krajiny najmenej 20 obetí na životoch. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko to označil za najhorší útok na ukrajinskú metropolu od začiatku ruskej agresie v roku 2022.