< sekcia Slovensko

Dozorcovia pomáhali piťovcom ovplyvňovať svedkov

Archívna snímka z 8. júla 2013 z pojednávania s členmi bratislavskej zločineckej skupiny piťovci. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Z väzenia vynášali listy, v ktorých údajný mafián Miroslav A. inštruoval svojich ľudí, ako majú svedčiť v jeho prospech.

Bratislava 26. júla (TASR) - Dvaja dozorcovia mali pomáhať údajnému mafiánovi Miroslavovi A. ovplyvňovať svedkov. Z väzenia vynášali listy, v ktorých údajný člen skupiny piťovcov inštruoval svojich ľudí, ako majú svedčiť v jeho prospech. V Televíznych novinách o tom dnes informovala televízia Markíza. Do kauzy sú podľa televízie "namočení" aj traja advokáti, jeden z nich je vo väzbe.

Údajného člena piťovcov policajti zadržali v novembri 2011 pri veľkej policajnej akcii. O jeho väzbe rozhodol sudca špecializovaného súdu, na proces čakal v Žiline. Práve tam sa mal skontaktovať s príslušníkmi Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), mužom a ženou, ktorí s ním začali spolupracovať a pašovať z väzby listy s jeho inštrukciami. Obvinená osoba tak mala rozdávať svedkom pokyny. "Týmito informáciami ovplyvňovala svedkov, ktorí sa nachádzali na slobode," uviedla pre televíziu hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová.

Dozorcovia mali informácie od mafiána posúvať trom advokátom. "Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil šesť osôb z trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia a dve osoby sú obvinené ešte aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa," dodala Dobiášová. Dozorcov už zo ZVJS prepustili. "Obaja príslušníci boli personálnym rozkazom riaditeľa ústavu prepustení zo služobného pomeru príslušníka Zboru väzenskej a justičnej stráže," uviedol Michal Čička zo ZVJS. Či dozorcovia vynášali z väzenia informácie pre peniaze, alebo mali inú motiváciu, polícia podľa televízie vyšetruje.