Quantcast
< sekcia Slovensko

VIDEO: Krajiny V4: Je potrebné zastaviť prílev nelegálnych migrantov

Hlavnou úlohou Bratislavského summitu je začať sebareflexiu EÚ a hľadať cestu, ako bude vyzerať Únia po odchode Veľkej Británie. Na snímke spoločná fotografia účastníkov rokovania. Foto: TASR/Michal Svítok

Štáty V4 ďalej zdôrazňujú vo vyhlásení, že posilnená spolupráca s tretími krajinami, vrátane Turecka, a ochrana vonkajších hraníc únie, patria medzi kľúčové nástroje.


Bratislava 16. septembra (TASR) - Migračná politika Európskej únie (EÚ) by mala byť založená na princípe flexibilnej solidarity. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení krajín V4, ktoré prezentovali na dnešnom neformálnom bratislavskom summite 27 krajín únie.

"Je potrebné zastaviť prílev nelegálnych migrantov. Štáty V4 preto zdôrazňujú, že posilnená spolupráca s tretími krajinami, vrátane Turecka, a ochrana vonkajších hraníc únie, patria medzi kľúčové nástroje. V4 považuje za účinný spôsob boja s migráciou ochranu hraníc členských štátov EÚ a tretích krajín nachádzajúcich sa na migračných trasách," uvádza sa to vyhlásení.
Z hľadiska bezpečnosti hovorí V4 o potrebe vyrovnania sa s terorizmom a cezhraničným zločinom. "Reakcia musí byť flexibilná a zameraná na praktické opatrenia. Svoje úsilie by sme mali smerovať k plnej implementácii už prijatých záväzkov smerom k posilneniu bezpečnosti v schengenskom priestore, ako aj ochrane vonkajších hraníc. V tejto súvislosti je potrebné čo najskôr zaistiť akcieschopnosť Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže," apeluje štvorspolok na margo iniciatívy, ktorú v Štrasburgu nedávno podpísali splnomocnenec vlády pre slovenské predsedníctvo Ivan Korčok a šéf europarlamentu Martin Schulz.Podľa Slovenska, Poľska, Česka a Maďarska súčasné výzvy, ktorým únia čelí, dokazujú, že Európa môže byť silná iba vtedy, ak členské štáty a ich občania budú mať v rozhodovacom procese silné slovo. V4 pritom apeluje na dve priority. Prvou sú zásady lojálnej spolupráce a rovnováhy medzi európskymi inštitúciami v zmysle platných zmlúv a druhou posilnenie úlohy národných parlamentov.V4 sa tiež zasadzuje o to, aby rôznorodosť členských štátov bola zachovaná a rešpektovaná a aby sa právne predpisy uplatňovali rovnakým spôsobom pre všetkých. Krajiny hovoria aj o dôležitosti lepšieho využívania dostupných nástrojov na výmenu informácií a kyberbezpečnosti.

Stredoeurópske štáty chcú tiež podporovať zriadenie Európskeho cestovného informačného a autorizačného systému (ETIAS), čo je obdoba amerického systému ESTA. "Mali by sme tiež konkretizovať posilnenie spolupráce, aby sme sa vyhli duplicite s NATO a bezodkladne implementovať európsku globálnu stratégiu," dodáva V4 vo vyhlásení.


Všetko o SUMMITE v Bratislave nájdete TU.