Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 16. jún 2025Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Slovensko

Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava uvádza Noc v Istanbule

Na snímke zľava herec Peter Tilajčík, herec Filip Pavuk, herec Braňo Mosný, herečka Mária Ševčíková, riaditeľka DPOH Valéria Schulczová, spoluautorka a režisérka Alžbeta Vrzgula, spoluautor Kristián Lazarčík, dramaturgička Dáša Čiripová a dramaturgička Tereza Hladká počas tlačovej konferencie k premiére inscenácie Noc v Istanbule, autorov Kristiána Lazarčíka a Alžbety Vrzguly v réžii Alžbety Vrzguly v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava. V Bratislave 22. mája 2025. Foto: TASR - Dano Veselský

Noc v Istanbule je Lazarčíkov dramatický debut, inšpirovaný jeho poviedkou Zrazenina.

Bratislava 22. mája (TASR) - Bratislavské Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) uvedie 23. mája premiéru inscenácie Noc v Istanbule, ktorá upozorňuje na tému násilia páchaného na ženách. „Je veľmi akútna, pretože domáce násilie na Slovensku je nebývalé, hlavne spôsob, akým sa o ňom hovorí je nebývalý,“ povedala na štvrtkovej tlačovej konferencii riaditeľka DPOH Valeria Schulczová k novinke, ktorá vznikla v koprodukcii s nezriaďovaným divadlom Uhol_92. Autormi hry sú Kristián Lazarčík a Alžbeta Vrzgula. V jej réžii diváci uvidia Máriu Ševčíkovú, Filipa Pavuka, Petra Tilajčíka a Braňa Mosného.

Noc v Istanbule je Lazarčíkov dramatický debut, inšpirovaný jeho poviedkou Zrazenina. Hlavnou hrdinkou je mladá autorka, ktorá prichádza do Istanbulu, kde chce mať čas na písanie, na to, aby si upratala v hlave, utiekla pred mužmi, myšlienkami, pred sebou a konečne dopísať príbeh. Vrzgulu na texte zaujal komplexný osobný príbeh, za ktorým však tušila spoločenský kontext.

Spoluautorka a režisérka sa prostredníctvom inscenácie vyjadruje k životu v „našej krajine“ a jej vízii. „Aktuálne akoby sa nerealizovala. Osobné vzťahy si žijeme každý sám/sama, ale v istom kontexte, našu krajinu vnímam ako inštitúciu, ktorá má myslieť na spodnejšie vrstvy, na ľudí a má vytvárať záchranné siete. My hovoríme o osobnom príbehu, ktorý prepadol cez záchrannú sieť, ktorú mala naša krajina poskytnúť,“ vysvetlila Vrzgula. Toxické vzťahy sú podľa nej normou a sú zakorenené v našom geopriestore. „Násilie na ženách máme v slovenskej DNA, je čas sa nad tým pozastaviť a snažiť sa ho vykoreniť.“



Lazarčík potvrdil, že Noc v Istanbule je jeho divadelný debut. „Som rád, že Alžbeta bolo ochotná sa na tom podieľať, keďže s písaním divadelného textu som nemal žiadnu skúsenosť. Spolu s dramaturgičkou Dášou Čiripovou mi pomohli nájsť spôsob ako preniesť literárny príbeh na divadelné dosky.“ Čiripová ocenila jazyk, ktorý autor používa. „Je veľmi poetický, aj napriek tomu, že rozpráva o veľmi vážnej a krutej téme. Surovosť s poetickosťou je veľmi výrazná v inscenácii.“

Spoludramaturgička Tereza Hladká poukázala na to, že text inscenácie je fascinujúci tým, že hovorí o veciach, o ktorých si možno len myslíme, že vieme. „V skutočnosti o nich nevieme, aj my sme si museli dohľadávať, ako to vlastne je s Istanbulským dohovorom. Snažili sme sa do inscenácie vložiť aj fakty a prepojiť ich s krásnou jazykovou poetikou i humorom.“ Súčasťou tvorivého tímu je aj scénografka a autorka kostýmov Alžbeta Kutliaková. Pod hudbu sa podpísali Miloš Bulík a Kristína Smetanová.