< sekcia Slovensko

J. DRAXLER: Požiadavka učiteľov zvýšiť platy o 140 eur je nereálna

Juraj Draxler. Foto: TASR/Štefan Puškáš.

Nemôžete prísť s tým, že sa má pripravený štátny rozpočet zmeniť rádovo o pol miliardy, odkázal minister školstva.

Bratislava 25. októbra (TASR) – Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler považuje požiadavku Slovenskej komory učiteľov (SKU), ktorá žiada od budúceho roka zvýšenie platov o 140 eur, za nereálnu. Uviedol to dnes v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

SKU prišla tento týždeň s požiadavkou zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od budúceho roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Tvrdí, že ju k tomu núti sociálne a spoločenské postavenie učiteľov, ktoré považuje ďalej za neudržateľné a neodrážajúce mieru kvalifikácie, náročnosti a prospešnosti ich práce.

„Nemôžete prísť s tým, že sa má pripravený štátny rozpočet zmeniť rádovo o pol miliardy. To jednoducho nie je možné takto za niekoľko dní,“ uviedol okrem iného Draxler.

Zároveň však zdôraznil, že sa razantne hlási k navyšovaniu platov učiteľov.

Iný názor mal poslanec Miroslav Beblavý (#Sieť). “Oni len žiadajú to, čo im sľuboval ešte pán Čaplovič, keď bol ministrom tejto vlády. Ak je to nereálne, tak im to sľubovala strana Smer,“ oponoval.

Názor, že so svojou požiadavkou na zvýšenie platov prichádzajú neskoro, odmietol aj Branislav Kočan, riaditeľ SKU pre Bratislavský kraj. „Nie je pravda, že prichádzame neskoro, učitelia sa o svoje práva a konkrétne mzdy hlásia dlhodobo,“ povedal.

Učitelia aj tento rok pravdepodobne dostanú koncoročné odmeny. „Dúfam, že áno, jednám s ministrom financií aj o takomto balíčku. Ja pevne verím, že budem úspešný. V tejto chvíli diskutujeme o sume 100 eur,“ reagoval na otázku minister.