Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Slovensko

Minister J. Draxler avizuje ďalšie rokovania o voľbe riaditeľov škôl

Na archívnej snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler počas 159. rokovania vlády SR 29. apríla 2015 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Zmeny pri voľbe riaditeľov má upraviť novela o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorá už smeruje do parlamentu.

Bratislava 4. mája (TASR) - Či budú mať zriaďovatelia pri voľbe riaditeľov škôl právo veta, ešte nie je jasné. Minister školstva Juraj Draxler (nom. Smeru-SD) avizuje ďalšie kolo rokovaní so zástupcami samospráv, ale aj školských odborov a stavovských organizácií.

"Zvolávam na budúci týždeň stretnutia aj s predstaviteľmi ZMOS-u aj s predstaviteľmi samosprávnych krajov a na druhej strane s predstaviteľmi stavovských organizácií a odborov, aby sme rozprávali o tom, ako presne nastaviť tento zákon," uviedol dnes Draxler. Podľa jeho slov je podstatné, aby bol mechanizmus nastavený tak, aby dramaticky neprekážal jednej ani druhej strane.

Zmeny pri voľbe riaditeľov má upraviť novela o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorá už smeruje do parlamentu. Minister pritom už pri voľbe riaditeľov prišiel s kompromisným návrhom, kde konečné slovo má rada školy. Premiér Robert Fico (Smer-SD) zas na minulotýždňovom zjazde ZMOS-u uviedol, že parlament by mal prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu v rámci školského zákona zakotviť možnosť obcí, miest a krajov vetovať rozhodnutie rady školy o menovaní riaditeľa školy, ktorých zriaďovateľom je samospráva. "Ak by ani po tomto vete nedostali tí, čo majú riaditeľa ustanoviť, rozum, v tom prípade to bude zastupiteľstvo - obecné, mestské či krajské, ktoré rozhodne o tom, kto bude riaditeľom školy," vysvetlil vtedy podstatu návrhu Fico.

Dnes povedal, že netreba démonizovať túto tému. "My iba reagujeme na oficiálne požiadavky ZMOS-u a predstaviteľov samosprávnych krajov. Sú to primátori, starostovia, sú to predsedovia samosprávnych krajov, ktorí hovoria: My máme zodpovednosť za stredné a za základné školy a nemáme absolútne žiadne právomoci, pokiaľ ide o výber riaditeľov týchto škôl. Musíme priznať, že je tam nejaká logika," reagoval dnes predseda vlády. Podľa jeho slov je treba nájsť rovnováhu medzi záujmami zriaďovateľov a súčasne aj záujmami rodičov a učiteľov. Ako dodal, ku kompromisu by mohlo prísť v krátkom čase.

Právo veta pre zriaďovateľov kritizovali napríklad školskí odborári či Slovenská komora učiteľov (SKU). Podľa SKU právo veta pri voľbe riaditeľa de facto zbavuje učiteľov a rodičov akejkoľvek možnosti vyjadriť sa k budúcnosti a smerovaniu škôl. "Dá sa povedať, že rodičia a učitelia poznajú školy zvnútra, zriaďovatelia zvonka. Sme presvedčení, že výchovno-vzdelávacie otázky by mali byť nadradené a dôležitejšie ako prevádzka a údržba budov škôl a školských zariadení," uviedli v stanovisku učitelia.