Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Slovensko

Drony, fotopasce či satelitné zábery odhaľujú nelegálne praktiky

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Nasadenie spomínaných technológií využívajú inšpektori najmä pri kontrole skládok a veľkých fariem, odlesňovaní, poškodzovaní biotopov a znečistení povrchových vôd.

Bratislava 31. mája (TASR) - Drony, fotopasce či satelitné zábery pomáhajú odhaliť mnohé nelegálne praktiky v celej Európe. Práve využívanie moderných technológií pri ochrane životného prostredia bolo hlavnou témou stretnutia, v rámci ktorého privítala Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v Bratislave odborníkov z Talianska, Holandska, Portugalska, Rumunska, Grécka či Albánska. TASR o tom informoval hovorca SIŽP Dávid Vido.

Nasadenie spomínaných technológií využívajú inšpektori najmä pri kontrole skládok a veľkých fariem, odlesňovaní, poškodzovaní biotopov, znečistení povrchových vôd, ale aj pri nelegálnom vypúšťaní odpadových vôd. "V prístave v Rotterdame sme mali veľký problém s chemickým odpadom, ktorý tam vypúšťali. Vyvinuli sme špeciálne zariadenie, vďaka ktorému sme získali vzorky z industriálneho komplexu, a to nám pomohlo predložiť dôkazy prokuratúre, ako aj súdu," priblížil hlavný koordinátor projektu Chris Dijkens. Nové technológie sú podľa neho významnou oporou v práci inšpektorov.

"Aj SIŽP bojuje proti environmentálnym deliktom. Na tento účel vytvorila nové oddelenie technologických inovácií, ktoré postupne zavádza moderné technológie a poskytuje technickú podporu jednotlivým vecným útvarom," zdôraznil Vido. Stretnutie odborníkov prebiehalo v rámci projektu Impel National Peer Review Initiative od pondelka (29. 5.) do stredy.