< sekcia Slovensko

Demokratická strana kladie dôraz na rozvoj regiónov a vodné zdroje

Na archívnej snímke Michal Kravčík. Foto: TASR - Michal Svítok

Jej predseda Michal Kravčík poukazuje na to, že východ Slovenska má v porovnaní s inými regiónmi najväčšiu mieru chudoby, najhorší zdravotný stav obyvateľov, najkratšiu priemernú dĺžku života.

Bratislava 20. mája (TASR) - Regióny Slovenska by mali mať podľa signatárov Operačného programu Východ príležitosť spoliehať sa iba na vlastné sily. To sa podľa nich stane, ak sa na úrovni Európskeho parlamentu (EP) nielen otvorí táto téma, ale aj priamo schváli daný operačný program. V pondelok o ňom, v rámci predstavenia cieľov svojho volebného programu do EP, v Bratislave hovorili zástupcovia Demokratickej strany.

Jej predseda Michal Kravčík poukazuje na to, že východ Slovenska má v porovnaní s inými regiónmi najväčšiu mieru chudoby, najhorší zdravotný stav obyvateľov, najkratšiu priemernú dĺžku života, najhoršiu kvalitu povrchových vôd a najvyššiu cenu pitnej vody. "Ak ako zástupcovia východného Slovenska dostaneme príležitosť zmeniť v Bruseli našu regionálnu politiku, chceme vyliečiť náš región a takisto preniesť zodpovednosť za využívanie eurofondov priamo do daných regiónov. Súčasné storočie sa vinou klimatických zmien stáva érou čoraz ostrejších konfliktov o vodu, no aj ďalšie prírodné zdroje. Preto nosnou témou Operačného programu Východ bude voda", dodal Kravčík.

V rámci poľnohospodárskej politiky chce DS zabezpečiť férový príjem pre farmárov, ako aj zvýšiť konkurencieschopnosť poľnohospodárstva. "Jedným z mnohých cieľov preto je podpora priameho predaja farmárskych výrobkov a ich spracovanie tak, aby farmári dostali väčší podiel na konečnej cene. Rovnako aj podpora rozvoja lokálnych trhov," spresnila kandidátka DS v eurovoľbách Jela Tvrdoňová. Ďalšími programovými cieľmi sú obnova prírodného a kultúrneho dedičstva i zvýšenie kultúrneho vzťahu k svojmu okoliu a prostrediu.