< sekcia Slovensko

Rezort vnútra spustil Elektronické trhovisko

Tlačová konferencia pri príležitosti spustenia projektu Elektronický kontraktačný systém (EKS) Foto: TASR/Michal Svítok

Elektronické trhovisko je nástrojom na zefektívnenie procesov verejného obstarávania.

Bratislava 1. júla (TASR) – Ministerstvo vnútra SR dnes spustilo prvý nástroj projektu Elektronického kontraktačného systému (EKS). Ide o Elektronické trhovisko, teda systém plne elektronizovaného zadávania ponúk a nákupov tovarov, stavebných prác alebo služieb, ktoré sú bežne dostupné na trhu. Informovala o tom Tatiana Behrová, poradkyňa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a zástupcovia konzorcia, ktoré EKS pre ministerstvo dodáva.

"Elektronické trhovisko je nástrojom na zefektívnenie procesov verejného obstarávania, to je to najdôležitejšie čomu sa tešíme my verejní obstarávatelia. Proces sa skráti z troch-štyroch mesiacov na jeden týždeň," povedala Behrová. Ďalšou výhodou je podľa nej zjednodušenie administrácie a tiež tvrdí, že ide o významný protikorupčný nástroj, pretože štát, obce, či vyššie územné celky budú nakupovať v priamom prenose a celý proces bude na webe.

Dodávatelia sa od dnes môžu na internetovej stránke EKS zaregistrovať. "Dodávatelia by sa mali zaregistrovať, aby si siahli na verejné zdroje. Množstvo dodávateľov sa sťažuje, že je pre nich systém verejného obstarávania nezrozumiteľný, zložitý a že sa nevedia zaradiť medzi dodávateľov za verejné zdroje," povedala Behrová. Druhou, zatiaľ dostupnou funkciou je opisovanie predmetov zákaziek. Podľa Behrovej ju môže využiť každý, kto si myslí, že vie najlepšie zadefinovať opis predmetu zákazky. Ministrova poradkyňa odhadla, že prvé obchody na Elektronickom trhovisku by mohli prebehnúť už na jeseň.Systém registrácie je podľa vedúceho oddelenia EKS v spoločnosti Anasoft Borisa Rybára koncipovaný tak, aby sa v ňom vedel orientovať akýkoľvek používateľ. "Okrem bublinových nápovedí, ktoré sú k dispozícii priamo na obrazovke, v ktorých je možné vidieť, čo sa dá urobiť, je k dispozícii aj centrum technickej podpory, ktoré očakáva e-maily na adrese podpora@eks.sk, respektíve na telefónnom čísle 0850 111 147. Kto by sa chcel registrovať a mal by nejaký problém, či už technický alebo vecný, môže sa pokojne obrátiť na centrum podpory," povedal Rybár. Ďalej uviedol, že pri registrácii je potrebné vyplniť požadované údaje. Po ich odoslaní sa údaje spracujú a vygeneruje sa list s autorizačnými a autentifikačnými údajmi, ktorý príde dodávateľovi poštou do vlastných rúk. Prostredníctvom týchto údajov je potrebné registráciu dokončiť. Dodávatelia, ktorí budú chcieť obchodovať prostredníctvom Elektronického trhoviska sa budú musieť za 66-eurový poplatok registrovať v Zozname podnikateľov na Úrade pre verejné obstarávanie. Na stránke EKS sa však môžu zaregistrovať aj pred tým.Elektronický kontraktačný systém bude mať okrem Elektronického trhoviska aj ďalšie dva nástroje. Ide o Dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím nástrojom je Elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie, či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom (ST) a Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR).

Úlohou spoločnosti Anasoft je podľa jej výkonného riaditeľa Stanislava Čekovského zastrešiť aplikáciu a všetky zákonné záležitosti, ktoré súvisia s obchodovaním na Elektronickom trhovisku. "Okrem toho, že máme vyvinúť aplikáciu, dodávame aj prevádzku a celý manažment prevádzky systému," dodal. Spoločnosť ST poskytuje v rámci projektu kompletnú sieťovú a virtuálnu infraštruktúru. "Stručne povedané, taký podvozok, na ktorom beží samotný systém," vysvetlil Peter Šuba, ICT Delivery konzultant v ST. Dodal, že okrem infraštruktúry ST poskytuje aj archiváciu a zálohovanie dát, prístup na internet a sieťovú bezpečnosť. "Dnes ešte len spúšťame samotný systém a už sme zaznamenali viacero útokov," povedal Šuba.

"V rámci úlohy, ktorú bude napĺňať TASR je dominantný spôsob komunikácie a edukácie. Úlohou TASR okrem iného je aj strážiť čistotu pri zavádzaní celého systému v spolupráci s ďalšími médiami, tak aby finálny produkt zásadným spôsobom zrýchlil obchodovanie v EKS," povedal generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník. TASR podľa neho v tejto chvíli splní špecifickú úlohu mediálnej agentúry a v spolupráci s oddelením obchodu a marketingu oslovuje vydavateľské domy a médiá, ktoré sa zaoberajú aj podporou podnikania a bude u nich objednávať reklamné komunikačné kampane.

Na Elektronickom trhovisku bude nakupovať štát, obec, vyšší územný celok, či organizácie, ktoré sú nimi zriadené, či majetkovo prepojené ak hodnota tovaru, služieb, či stavebných práce presahuje 1000 eur a dosahuje 134.000 eur v prípade štátu, respektíve 207.000 eur v prípade ostatných obstarávateľov. Pri stavebných prácach predstavuje horný finančný limit 5.186.000 eur.

MV SR: V lete sa zistí, koľko dodávateľov je ochotných zaregistrovať sa do EKS

Leto je pre projekt Elektronického kontraktačného systému (EKS) a jeho podsystém Elektronického trhoviska obdobím na zistenie, koľko dodávateľov sa do neho zaregistruje. Až keď ich bude dostatok, pristúpi sa k samotnému obchodovaniu. Uviedla to dnes Tatiana Behrová, poradkyňa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Ministerstvo vnútra SR dnes spustilo prvé dve funkcionality Elektronického trhoviska. Ide o registráciu dodávateľov a opisovanie predmetov zákaziek.

"Leto máme na to, aby sme zistili, koľko dodávateľov je schopných a ochotných sa zaregistrovať. Budeme robiť všetky podporné aktivity pre to, aby to dodávatelia mali čo najjednoduchšie," povedala. Myslí si, že ak nebude zaregistrovaných dosť dodávateľov, vláda pravdepodobne zváži možnosť zmeniť systém registrácie a aj poplatkov. Dodávatelia, ktorí budú mať záujem predávať na Elektronickom trhovisku, sa budú musieť zaregistrovať aj v Zozname podnikateľov na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO), za čo zaplatia 66 eur.

Registrácia na ÚVO je podľa Behrovej potrebná preto, aby dodávatelia mohli byť preverení. "Dodávateľ musí byť dodávateľom, ktorý má oprávnenie dodávať alebo poskytovať službu a zároveň by nemal dostať zákazku za verejné zdroje taký dodávateľ, ktorý dlhuje verejným zdrojom," povedala Behrová s tým, že ide o podnikateľov, ktorí majú nevyrovnané dlhy v zdravotnej či sociálnej poisťovni alebo nezaplatené dane. "Registrácia na úrade (ÚVO – pozn. TASR) je nástrojom na preukázanie všetkých týchto spôsobilostí," uviedla ministrova poradkyňa. Ďalej uviedla, že ambíciou rezortu vnútra je, aby v každej súťaži bolo predložených viac ako päť ponúk. "Nemyslím si, že by to bolo nereálne číslo. Masívna podpora hospodárskej súťaže je jednou z hlavných úloh trhoviska, lebo len vtedy bude tlak na ceny taký, že sa stanú pre štát zaujímavými," uzavrela.