Quantcast
< sekcia Slovensko

Načerpajte energiu na dobrej ceste

Foto: GRANVIA

Bratislava 18. júla (OTS) - Koncesionár projektu R1-PR1BINA, spoločnosť GRANVIA a prevádzkovateľ rýchlostnej cesty spoločnosť Granvia Operation pripravili ďalšie zo série podujatí Deň Bezpečnosti dňa 21. júla 2013 na odpočívadle Tekovské Nemce, smer Bratislava. Podujatie s názvom „Načerpajte energiu“ je venované téme rizika mikrospánku a únavy za volantom.

Na vodičov čaká nielen občerstvenie a cenné rady, ako sa únave vyhnúť, ale aj oddychová zóna či športové aktivity.

,,Letné obdobie je čas, kedy sa vyberáme autom na dlhé jazdy do vzdialených dovolenkových destinácií. Neraz strávime za volantom aj celý deň. Pravidelné prestávky, dostatočný odpočinok a pitný režim sú na týchto dlhých cestách nevyhnutné a ani skúsení vodiči by ich nemali podceňovať,‘‘ vysvetlil riaditeľ spoločnosti GRANVIA, Eric Genetre.

Do akcie sa zapoja aj neziskové organizácie. Nezisková organizácia Animus Apertus z Banskej Bystrice sa predstaví módnymi kreáciami svojich zverenkýň. Nebude chýbať ani divadelné predstavenie pre deti Mechúrik Koščúrik Divadla z pasáže (14.00 a 16.00). Chránené pracovisko Antikvariát Pod Vŕškom z Nitry bude v čítacej zóne podávať občerstvenie. Občianske združenia Wellgiving a Deti Dunaja z Bratislavy pripravili pre najmenších tvorivé dielne a športové aktivity a čaká ich aj skákací hrad, či jazda na poníkovi. Slovenská asociácia freesbie, športový portál INSPORT.sk a Slovenská asociácia speedmintomu sa postarajú o to, aby si stuhnuté kosti pretiahli všetci cestujúci. Oddychujúci vodiči a pasažieri môžu relaxovať aj počas výstavy archeologických nálezov SAV, ktoré boli nájdené pri výstavbe PR1BINY. Policajní psovodi predvedú svoje zručnosti o 13.00.

Akcia Deň bezpečnosti je organizovaná spoločnosťou GRANVIA, koncesionárom projektu R1 PR1BINA a prevádzkovateľom rýchlocesty, spoločnosťou Granvia Operation. Dni bezpečnosti, ktoré sú určené najmä vodičom, spoločnosti organizujú pravidelne od roku 2011. Zároveň podporujú aj dopravnú výchovu žiakov základných škôl v okolí cesty PR1BINA.

O projekte
Rýchlostná cesta R1-PPP Nitra – Tekovské Nemce a Banská Bystrica – severný obchvat, prvý PPP projekt tohto rozsahu v histórii Slovenska, je realizovaná na základe Koncesnej zmluvy uzatvorenej medzi Slovenskou republikou, zastúpenou Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a spoločnosťou GRANVIA a.s., ako koncesnou spoločnosťou, ktorej akcionármi sú spoločnosti VINCI Concessions a Meridiam Infrastructure. V rámci tohto PPP projektu má Koncesionár povinnosť zabezpečiť financovanie, projektovanie, výstavbu a nasledujúcu 30-ročnú prevádzku a údržbu štyroch úsekov rýchlostnej cesty R1.

Projekt rýchlostnej cesty R1 (PPP) Nitra -Tekovské Nemce a Banská Bystrica - severný je rozdelený na štyri úseky. Prvé tri úseky Nitra – Selenec, Selenec - Beladice a Beladice - Tekovské Nemce boli odovzdané do predčasného užívania 28. októbra 2011, úsek Banská Bystrica - severný obchvat bol odovzdaný 27. júla 2012.

Projektovanie a výstavbu R1-PPP rýchlostnej cesty realizoval pre Koncesionára subdodávateľ stavby, spoločnosť Granvia Construction, s.r.o. (člen skupiny Eurovia CS). Prevádzku a údržbu bude počas trvania koncesie vykonávať subdodávateľ služieb prevádzky a údržby, spoločnosť Granvia Operation, a.s. (dcérska spoločnosť Vinci Concessions). Prevádzku severného obchvatu Banskej Bystrice zabezpečí spoločnosť EUROVIA SK.