Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Rezorty sa spojili pri riešení odpadu na Ružíne aj ďalších nádržiach

Na snímke druhý zľava minister životného prostredia SR Ján Budaj pri priehrade Ružín I si obzerá komunálny odpad vo vode počas spoločného rokovania Za čisté Slovensko bez odpadkov a plastov, pilotná časť projektu – Panenská turistika na Ružíne 23. apríla 2021. Foto: TASR - František Iván

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) môže Ružín priniesť rozvoj turizmu, ako aj veľa príležitostí na šport a rekreáciu.

Ružín 23. apríla (TASR) – Environmentálny projekt Za čisté Slovensko bez odpadov a plastov odštartovali v piatok zástupcovia rezortov životného prostredia, dopravy a práce na vodnej nádrži Ružín, ktorú dobrovoľníci a aktivisti každoročne čistia od nahromadeného odpadu. Ide o najrozsiahlejšiu aktivitu zameranú na zber a recykláciu odpadu, ktorá spojila tri rezorty. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) môže Ružín priniesť rozvoj turizmu, ako aj veľa príležitostí na šport a rekreáciu.

"Potrebujeme však pokračovať v systémových zmenách. Problém odpadov, ktoré opticky vyzerajú hrozne, posunieme plavidlami, ktoré budú na jednotlivých nádržiach zbierať povrchový plastový odpad, a odstránime ho aj tým, že od 1. januára budúceho roka budú zálohované všetky fľaše - hliníkové obaly a PETfľaše. Verím, že potom sa ani jediná, keď bude možnosť za ňu získať 15 centov, neocitne na hladine," povedal. Finančné prostriedky na vodné toky a obnovu vodných diel budú podľa neho k dispozícii cez fond obnovy.

Zástupcovia rezortov si v rámci programu prezreli nádrž Ružín, v ktorej sa opakovane cez vodné toky Hornád a Hnilec z okolitých obydlí a osád hromadia stovky ton odpadu. Budaj ocenil účinnosť novej nornej steny na rieke Hornád, ktorá zachytáva odpad, ako aj aktivity občianskeho združenia Ružínska priehrada.

Súčasťou riešenia problému je aj spracovanie odpadu v rámci cirkulárnej ekonomiky. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR chce byť súčinné pri uvádzaní nových stavebných výrobkov a materiálov s použitím recyklovaného odpadu na trh. "Budeme podporovať, aby sa takéto výrobky, pokiaľ to ich vlastnosti umožnia, využívali aj vo veľkých verejných zákazkách a aby sa čím ďalej tým viac realizovali takzvané zelené verejné obstarávania," povedala štátna tajomníčka ministerstva Katarína Bruncková. Verí, že pilotná časť projektu s názvom Panenská turistika na Ružíne bude pre ostatné časti Slovenska príkladom aj v oblasti rozvoja cestovného ruchu.
Na snímke druhý sprava minister životného prostredia SR Ján Budaj pri priehrade Ružín I si obzerá komunálny odpad vo vode počas spoločného rokovania Za čisté Slovensko bez odpadkov a plastov, pilotná časť projektu – Panenská turistika na Ružíne 23. apríla 2021.
Foto: TASR - František Iván

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny vidí možnosti zapojenia sa do environmentálneho projektu predovšetkým v oblasti zamestnávania ťažko zamestnateľných a marginalizovaných skupín obyvateľstva. Riaditeľ košického úradu práce Michal Michalov prisľúbil pomoc rezortu pre sociálne integrované podniky formou príspevku na zamestnanosť pre tých, ktorí sa budú v rámci projektu aktívne podieľať na zbere a triedení odpadu.

Koordinátorom pilotného projektu je predseda výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina). "Okolie vodného diela Ružín je pre nás východniarov pýchou vďaka národným parkom a nádhernej prírode, ale aj veľkou hanbou, že sme pripustili dnešný environmentálny stav vodného diela Ružín, ako aj prítokov riek Hnilec a Hornád. Dnešným dňom toto dedičstvo nedávnej minulosti chceme ukončiť a som rád, že sa práve východ Slovenska a okolie vodného diela Ružín stane pilotným projektom najväčšej environmentálnej akcie zameranej na zber a recykláciu odpadov," povedal.