Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Slovensko

Envirorezort: Pri sanácii envirozáťaží by sa mohla poskytovať pomoc

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Plán prác sanácie by mala vypracovať odborne spôsobilá osoba, ktorú je potrebné vybrať v procese verejného obstarávania.

Bratislava 3. novembra (TASR) - Na Slovensku by sa mohli zaviesť pravidlá poskytovania štátnej pomoci pri sanácii environmentálnych záťaží. Má ísť o sanáciu horninového prostredia a pôdy na pozemkoch vo vlastníctve podnikov a v prípadoch, v ktorých nebolo možné určiť povinnú osobu a za sanáciu je zodpovedné ministerstvo určené uznesením vlády. Vyplýva to z novely zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže, ktorou sa upravujú aj ďalšie zákony. Návrh je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

"Rovnako sa tak stanovuje mechanizmus určovania výšky nadmernej pomoci spočívajúcej vo zvýšení hodnoty sanovaného pozemku stanovenej znaleckým posudkom. Nadmernú pomoc je príslušné ministerstvo následne od príjemcu povinné vymáhať z dôvodu efektívnosti vynaloženia prostriedkov na vymáhanie od výšky 10.000 eur," priblížilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v materiáli.

Tvrdí, že do dňa uhradenia pohľadávky by sa na päť rokov malo zriadiť záložné právo na pozemok príjemcu štátnej pomoci, ktoré sa vyznačí v katastri nehnuteľností. Ustanovenia sú podľa rezortu v súlade s požiadavkami Európskej komisie.

"Návrhom zákona sa precizuje mechanizmus určovania povinnej osoby, ktorá je v zmysle súčasnej právnej úpravy zodpovedná za vypracovanie a realizáciu plánu prác na odstránenie environmentálnej záťaže v zmysle princípu, že náklady na jej odstraňovanie znáša pôvodca, resp. povinná osoba," skonštatovalo MŽP.

Plán prác sanácie by mala vypracovať odborne spôsobilá osoba, ktorú je potrebné vybrať v procese verejného obstarávania. Plán by mal následne putovať na schválenie. Ak sa pri realizácii zistia nejaké zmeny, povinná osoba by mala podľa návrhu požiadať okresný úrad o schválenie zmeny plánu s uvedením dôvodu.

Rezort ďalej tvrdí, že okresný úrad by mal po novom kontrolovať realizáciu plánu prác priebežne. Mal by takisto byť oprávnený vyžiadať si pri kontrole všetky podklady, informácie a vysvetlenia týkajúce sa realizácie prác.

Vlastník pozemku, kde sa nachádza envirozáťaž, má podľa návrhu strpieť geologický výskum a geofyzikálne práce, ak ich realizáciou nedôjde k obmedzeniu vlastníckeho alebo užívacieho práva. Zhotoviteľ geologických prác by tak mal byť oprávnený na účely vykonávania výskumu alebo prác v nevyhnutnej miere a na nevyhnutne potrebný čas vstupovať na cudzí pozemok, vyplýva z novely. Nemalo by sa to však vzťahovať na vykonávanie vrtných prác a možných úprav terénu.

"Činnosti nesmú byť bez súhlasu vlastníka vykonávané v bezprostrednej blízkosti stavieb slúžiacich na trvalé bývanie, najmä v blízkosti rodinných domov a bytových domov a v bezprostrednej blízkosti prevádzok, ktoré môžu byť činnosťami bezprostredne dotknuté," skonštatovalo ministerstvo.

Zhotoviteľ geologických prác by mal podľa MŽP oznámiť začatie činností prostredníctvom úradnej tabule a webového sídla obce, v ktorej sa pozemok nachádza, a to po obdobie 30 dní.

"Ak sa vlastník, správca alebo oprávnený užívateľ nehnuteľnosti so zhotoviteľom geologických prác nedohodnú inak alebo ak z osobitného predpisu nevyplýva niečo iné, primeraná náhrada sa určí ako trhová cena za nájom jedného štvorcového metra podľa druhu nehnuteľnosti a spôsobu využitia nehnuteľnosti v danej lokalite a v čase, keď došlo k nútenému obmedzeniu vlastníckeho práva, za celý čas núteného obmedzenia," priblížilo MŽP.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.