Quantcast
< sekcia Slovensko

Envirorezort zavedie dočasné riešenia v bani, ktorá znečisťuje Slanú

Na archívnej snímke zo 17. marca 2022 znečistená rieka Slaná v okresnom meste Rožňava. Foto: TASR - Milan Kapusta

Situáciu na rieke Slaná rieši i Slovenská inšpekcia životného prostredia, podľa ktorej sa má na čistenie vytekajúcich znečistených vôd z bane do Slanej vybudovať technologická linka.

Bratislava 4. apríla (TASR) - V nižnoslanskej bani, ktorá spôsobuje znečistenie rieky Slaná, zavedú dočasné riešenia. Tie spočívajú v odklonení prítoku povrchových vôd do rudnej bane. Na sociálnej sieti o tom informoval štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Michal Kiča.

Envirorezort približuje, že v bani zasiahne banská záchranná služba. Opraví prerušené potrubie, aby voda z vyšších obzorov nenatekala do hlbších zanesených priestorov bane a na povrch vytekala neznečistená. Taktiež sa upraví koryto potoku v obci Kobeliarovo v okrese Rožňava, ktoré sa v minulosti prepadlo do vydolovaného priestoru bane a zvýšilo prítok vôd do bane. V piatok (1. 4.) v tejto veci oslovilo MŽP správcu vodného toku a začali sa prípravné práce.

Banská voda, ktorá vyteká do rieky Slaná a spôsobuje jej zafarbenie a zvýšenie niektorých ukazovateľov kvality povrchových vôd, sa podľa MŽP najviac kontaminuje v hlbších priestoroch bane. "Je preto nevyhnutné odkloniť čo najväčšie množstvo vôd, ktoré natekajú do týchto priestorov, čím sa významne zníži aj množstvo vytekajúcich banských vôd z výpustného objektu a aj miera znečistenia v rieke Slaná," skonštatoval envirorezort s tým, že následné trvalé riešenie čistenia týchto vôd budú jednoduchšie.

"Akokoľvek môžeme byť nespokojní so situáciou, teraz nie je podstatné vyvodzovať zodpovednosť. Na to bude čas potom, keď odstránime prvotnú príčinu," poznamenal Kiča.

Ministerstvo poukazuje, že v prípade znečistenia rieky Slaná ide o zložitú situáciu, ktorej technické riešenie bude náročné. Nie je podľa rezortu možné ďalej odďaľovať vykonanie dočasných opatrení.

Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára, príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, ktorý v obci Nižná Slaná fungoval do roku 2008. Výsledky rozboru vody, ktorý robil Slovenský vodohospodársky podnik, v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza vzoriek vo vode potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu. Znečistenie rieky Slaná nemá negatívny vplyv na kvalitu pitnej vody.

Situáciu na rieke Slaná rieši i Slovenská inšpekcia životného prostredia, podľa ktorej sa má na čistenie vytekajúcich znečistených vôd z bane do Slanej vybudovať technologická linka. Štátny podnik Rudné bane podal v súvislosti so znečistením vodného toku trestné oznámenie. Odmietajú tvrdenia, že si nesplnili svoje povinnosti.