Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Slovensko

VIDEO: Eštok: NAKA rieši 153 podnetov schvaľovania trestného činu

Na snímke minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok počas tlačovej konferencie na tému Ďalší obvinení v prípadoch schvaľovania trestného činu vyšetrovaných Národnou kriminálnou agentúrou 24. mája 2024 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Minister opakovane deklaroval nulovú toleranciu na vyhrážky, schvaľovanie trestného činu a ďalšie nenávistné prejavy.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 24. mája (TASR) - Národná kriminálna agentúra (NAKA) eviduje od minulotýždňového atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) 153 informácií alebo podnetov súvisiacich so schvaľovaním pokusu o vraždu alebo s nenávistnými prejavmi. Z toho v 55 prípadoch už polícia stotožnila autorov príspevkov a prípadmi sa ďalej zaoberá. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) o tom informoval na piatkovej tlačovej konferencii s policajným prezidentom Ľubomírom Solákom.

"Ide o rôznorodú škálu osôb, či už sú to muži alebo ženy, či úroveň vzdelania alebo pracovného zaradenia," upozornil Solák. Informoval napríklad o obvinení 40-ročnej ženy z Nitry stíhanej na slobode, muža z Dunajskej Stredy, u ktorého vykonali domovú prehliadku a je podaný návrh na väzbu, či o obvinenom študentovi vysokej školy z Bratislavy. Všetkých stíhajú pre komentáre schvaľujúce trestný čin zverejnené na sociálnej sieti. Páchateľom hrozí až jeden rok odňatia slobody.

Minister opakovane deklaroval nulovú toleranciu na vyhrážky, schvaľovanie trestného činu a ďalšie nenávistné prejavy. "Naďalej pokračujeme v dôkladnom vyhodnocovaní podozrivých príspevkov, ktoré nám boli oznámené alebo ktoré sme odhalili v rámci posilneného výkonu služby," skonštatoval.Okrem nenávistných prejavov polícia preveruje aj vyhrážky prezidentke Zuzane Čaputovej či predsedovi Progresívneho Slovenska Michalovi Šimečkovi.

Minister upozornil, že polícia berie vážne aj výhražné telefonáty. Upozornil na úspešné vypátranie muža, ktorý na tiesňovej linke anonymne nahlásil hrozbu teroristického útoku na izraelských veľvyslanectvách v Paríži a vo Viedni. Zo šírenia poplašnej správy obvinili Petra S. z Handlovej. "Ku skutku sa priznal a povedal, že si hrozbu teroristických útokov vymyslel," priblížil Šutaj Eštok. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Šéf rezortu takisto informoval, že vo veci atentátu na premiéra posilnili vyšetrovací tím o ďalších dvoch expertov. Dodal, že vyšetrovanie pokračuje a prešetrujú sa všetky verzie.