Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Slovensko

Viacerí europoslanci predbehli vďaka krúžkom aj lídrov kandidátok

Na snímke budova Centra sociálnych služieb (CSS) Bôrik v Nitrianskom Pravne počas volieb do Európskeho parlamentu v sobotu 24. mája 2014. Foto: TASR/Alexandra Moštková

V krúžkovaní uspeli aj Boris Zala a Vladimír Maňka zo Smeru-SD. Preferenčné krúžky im pomohli predbehnúť stranícku kolegyňu Moniku Smolkovú.

Bratislava 26. mája (TASR) - Richard Sulík (SaS), Jana Žitňanská (Nova, KDS, OKS), Branislav Škripek (OĽaNO), József Nagy (Most-Híd) a Eduard Kukan (SDKÚ-DS). To sú noví aj staronoví europoslanci, ktorým sa podarilo prekrúžkovať lídrov kandidačných listín svojich strán. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sobotňajšieho hlasovania, ktoré v nedeľu 25. mája zverejnila Ústredná volebná komisia (ÚVK).

V krúžkovaní uspeli aj Boris Zala a Vladimír Maňka zo Smeru-SD. Preferenčné krúžky im pomohli predbehnúť stranícku kolegyňu Moniku Smolkovú. Maňka kandidoval zo štvrtého miesta, Zala z piateho, Smolková bola trojka. Maňku a Smolkovú delí približne 6000 hlasov, Zalu od Smolkovej približne 7000 hlasov. Medzi Maňkom a Zalom je rozdiel asi 1000 krúžkov v prospech Zalu.

Žitňanská, Nagy a Kukan sa prekrúžkovali z druhého miesta svojich kandidačných listín, Sulík z tretieho, Škripek zo štvrtého. Žitňanskú krúžkovalo 18.409, čo je o necelých 6000 viac ako lídra kandidátky Jozefa Kollára. Nagya volilo 14.896 ľudí, čo je o vyše 2000 hlasov viac ako Zsolta Simona. Sulíka krúžkovalo 22.607 voličov, teda takmer o 15.000 viac ako Jána Oravca. Škripek získal 15.583 krúžkov, čím porazil Jozefa Viskupiča o necelých 7000 hlasov. Kukan dostal 20.912 krúžkov, čo je o vyše 1000 viac, než mal líder kandidátky Ivan Štefanec.

Slováci si v sobotu (24.5.) zvolili nových 13 europoslancov. Do Bruselu posielajú Maroša Šefčoviča, Moniku Flašíkovú Beňovú, Borisa Zalu, Vladimíra Maňku (všetci Smer-SD), Annu Záborskú, Miroslava Mikolášika (obaja KDH), Ivana Štefanca, Eduarda Kukana (obaja SDKÚ-DS), Branislava Škripeka (OĽaNO), Józsefa Nagya (Most-Híd), Richarda Sulíka (SaS), Pála Csákyho (SMK) a Janu Žitňanskú (Nova, KDS, OKS). Volebná účasť bola 13 %, čo je najmenej v celej Únii aj v histórii slovenských eurovolieb.