Quantcast
< sekcia Slovensko

Europoslanci zdôraznili dôležitosť konferencie o budúcnosti Európy

Europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko), archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

V pléne Národnej rady (NR) SR to vyhlásil europoslanec Vladimír Bilčík. V piatok v slovenskom parlamente vystúpilo sedem europoslancov, ktorí požiadali o možnosť rozprávať o dôležitosti konferencie.

Bratislava 18. júna (TASR) - Konferencia o budúcnosti Európy bude priestorom na debatu, ktorá by mala byť odvážna a má smerovať k tomu, ako urobiť aj slovenský priestor európskejším a silnejším. V pléne Národnej rady (NR) SR to vyhlásil europoslanec Vladimír Bilčík. V piatok v slovenskom parlamente vystúpilo sedem europoslancov, ktorí požiadali o možnosť rozprávať o dôležitosti konferencie. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová považuje za veľmi náročnú úlohu zistiť od ľudí, ako chcú, aby vyzerala budúcnosť únie.
Bilčík podotkol, že dôležitosť konferencie zvýrazňuje odchod Británie z EÚ, preto si myslí, že je potrebné hovoriť o tom, aby sa nič také ako brexit už neopakovalo. Množstvo otázok otvorila aj pandémia. Témou podľa neho budú aj princípy a hodnoty, na ktorých EÚ stojí.

Dodal, že sa treba pozrieť aj na boj s dezinformáciami. Demokracia dnes podľa jeho slov často nie je v rukách ľudí, ale sociálnych platforiem, ktoré potom vplývajú aj na rozhodnutia, ktoré môžu podkopávať aj európsky projekt. Do popredia dal aj otázku prenosu právomocí. Únia podľa neho nemá mnoho právomocí, ktoré by mohla mať.

Europoslankyňa Miriam Lexmann označila Konferenciu o budúcnosti Európy za míľnik a jedinečnú príležitosť. Skonštatovala že únia mohla na pandémiu reagovať skôr a koordinovať sa, je však presvedčená, že sa poučila z chýb. Leto podľa nej preverí schopnosť efektívnej implementácie opatrení v rámci voľného pohybu. Poukázala na potrebu zrozumiteľného komunikovania opatrení. Hovorila aj o dôležitosti plánu obnovy a o výzvach, ako digitalizácia a umelá inteligencia, ale aj o hybridných hrozbách, hoaxoch a ďalších bezpečnostných rizikách.

Lexmann podčiarkla aj tému subsidiarity, ktorá má predchádzať svojvoľnému prenášaniu moci na vyššie spoločenské celky. Apelovala na premiéra a vládu, aby otvorili otázku striktného rešpektovania národných právomocí na patričných fórach.

Ďuriš Nicholsonová namieta, že členské krajiny si za dlhé roky nesplnili domácu úlohu a nepodarilo sa im zvýšiť povedomie o fungovaní EÚ. Poukázala napríklad na to, že občania si často zle vykladajú niektoré smernice EÚ a nevedia, že nie všetko, čo príjme Európsky parlament, bude automaticky platiť v členských krajinách.

Konferencia je podľa europoslanca Martina Hojsíka ohrozená a jedným z dôvodov je nezaujímavosť pre občanov. Dodal, že jednou z kľúčových tém konferencie by mala byť aj ochrana klímy a životného prostredia. Upozornil, že EÚ je priestorom slobody, musí stáť za ochranou liberálnych hodnôt a musí byť pri tom akcieschopnejšia. Súčasťou konferencie by malo podľa neho byť aj "počúvanie hlasov" zo západného Balkánu.

Ešte začiatkom júna uviedol šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS), že hlavným cieľom konferencie je, aby Slovensko svojím hlasom prispelo k budúcnosti EÚ, aby ľudia povedali, ako si predstavujú fungovanie EÚ, čo by zlepšili a čo im prekáža. Výsledky Konferencie o budúcnosti Európy na Slovensku by mali byť známe na jar budúceho roka.