< sekcia Slovensko

Európska prokuratúra prijíma podnety aj od občanov

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ktokoľvek má poznatky o trestnej činnosti, môže podať trestné oznámenie, uviedol európsky prokurátor zastupujúci SR Juraj Novocký.

Bratislava 4. júla (TASR) - Podnety na Európsku prokuratúru (EPPO) je možné posielať prostredníctvom formulára, ktorý je dostupný na internetovej stránke EPPO a tiež prostredníctvom mailu zverejnenom na webe Generálnej prokuratúry (GP) SR. Informovalo o tom Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR.

„Podnet môže, tak ako doteraz, podať ktokoľvek. Či už je to právnická alebo fyzická osoba. Na stránke Európskej prokuratúry je na to vyčlenený aj samostatný formulár. Dostupný je v slovenčine. Ktokoľvek má poznatky o trestnej činnosti, môže podať trestné oznámenie,“ uviedol európsky prokurátor zastupujúci SR Juraj Novocký. Trestné oznámenia o podozreniach, týkajúcich sa trestných činov, ktoré sú v pôsobnosti EPPO, možno posielať aj na mail podatelna.EPSK@genpro.gov.sk.

Hlavnou úlohou EPPO je bojovať proti podvodom, ktoré sa týkajú finančných prostriedkov EÚ. Môže vyšetrovať aj cezhraničné podvody v oblasti DPH, ak sa týkajú najmenej dvoch členských krajín EÚ a spôsobená škoda presiahla desať miliónov eur a tiež colné delikty. Sídlom nezávislého EPPO je Luxemburg. Slovensko zastupuje vo funkcii európskeho prokurátora Juraj Novocký. V SR pôsobí aj päť tzv. delegovaných prokurátorov. Svoju funkciu vykonávajú v sídle Úradu špeciálnej prokuratúry.