Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. máj 2026Meniny má Gertrúda
< sekcia Slovensko

Európsky týždeň testovania: Možno sa otestovať na HIV, VHB či VHC

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Testovanie rýchlotestami je najvhodnejšie absolvovať tri mesiace od rizikovej situácie.

Bratislava 19. mája (TASR) - Na vybraných úradoch verejného zdravotníctva sa môžu ľudia do 25. mája otestovať na HIV, VHB či VHC. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že ide o aktivity v rámci Európskeho týždňa testovania (18. - 25. 5.).

„Testovanie je jediný spôsob, ako zistiť, či daná osoba je alebo nie je infikovaná vírusom HIV. Včasným testovaním sa dá zachytiť ochorenie i v raných štádiách,“ priblížil úrad.

Testovanie na HIV ponúka 12 vybraných regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ako aj Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS, HIV Check Point Bratislava, Dom svetla Slovensko a niektoré oddelenia klinickej mikrobiológie. O odber krvi na testovanie je možné kedykoľvek požiadať aj svojho všeobecného lekára.

Na vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva možno navyše využiť bezplatné a anonymné testovanie tzv. rýchlotestami. Vyšetrenie umožní z jedného odberu zistiť možnú prítomnosť infekcie HIV, syfilisu a vírusových hepatitíd typu B a C. „Cieľom tejto aktivity je zvýšiť dostupnosť testovania a podporiť včasné odhalenie týchto ochorení,“ ozrejmil ÚVZ.

Testovanie rýchlotestami je podľa úradu najvhodnejšie absolvovať tri mesiace od rizikovej situácie. „Je potrebné, aby sa klient ráno dostatočne napil tekutín, nie je potrebné prísť nalačno. Každý klient bude zrozumiteľne poučený o priebehu a výsledku testovania,“ priblížil ÚVZ. Vyšetrenie sa vykonáva pomocou rýchlotestu, ktorý z pár kvapiek krvi odobratých z prsta ukáže výsledok už o niekoľko minút. V prípade reaktívneho výsledku, ktorý by naznačoval možnú pozitivitu, je potrebné vykonať potvrdzujúci test. Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva zabezpečí ďalší postup a manažment klienta.