< sekcia Slovensko

Malým stranám urobia veľké mená reklamu, tvrdia politológovia

Jozef Golonka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Za PRIAMU DEMOKRACIU, Kresťanskú ľudovú stranu napríklad kandiduje syn Alexandra Dubčeka Pavol.

Bratislava 20. apríla (TASR) - Viaceré pomerne málo známe strany získali na svoje kandidátne listiny vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) známe osobnosti. Podľa politológov im tento krok môže pomôcť pri propagácii svojich straníckych značiek, ich šance na zisk postu v EP sú však aj napriek tomu malé. Zhodli sa na tom politológovia Juraj Marušiak a Michal Horský.

"Tieto strany sledujú svoje zviditeľnenie sa, určite budú prítomné v médiách. Závisí od každej strany, či sa dokáže presadiť, ale tieto malé strany veľkú šancu nemajú," povedal Marušiak. "Päťpercentné kvórum je pre tieto strany príliš vysoké, nemajú veľkú šancu ho prekročiť. Táto okolnosť je pravdepodobne pre manažment týchto strán zrejmá. Ak lákajú tieto osobnosti na svoje kandidátky, asi sú si vedomí toho, že v konečnom dôsledku pôjde len o propagáciu značky ich strany," konštatoval Horský.

Za PRIAMU DEMOKRACIU, Kresťanskú ľudovú stranu napríklad kandiduje syn Alexandra Dubčeka Pavol. Podľa Marušiaka je zaujímavé, že sa syn sociálnodemokratického politika rozhodol pre konzervatívnu stranu. "Ale v minulosti už kandidoval aj za iné subjekty," poznamenal. Za Stranu moderného Slovenska (SMS) kandiduje hokejová legenda Jozef Golonka, Marušiak však pochybuje, že jeho osobná popularita vytiahne stranu do Bruselu.

Kresťanskú SLOVENSKÚ NÁRODNÚ STRANU povedie do eurovolieb Ján Slota

Zaujímavá je kandidátka Kresťanskej SLOVENSKEJ NÁRODNEJ STRANY (K SNS), ktorej lídrom je bývalý predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota. "Zdá sa, že sa usiluje využiť zákonné možnosti tak, aby bol názov jeho bývalej strany obsiahnutý v názve novej formácie. Iná vec je, nakoľko sa mu podarí presvedčiť voličov, že on je nositeľom národných myšlienok. Som v tom skeptický, aktuálne sa od neho dištancuje aj SNS," konštatoval Marušiak. Kresťanská SNS podľa neho nemá veľké šance postúpiť do europarlamentu, má však šancu ubrať isté percento voličov Slovenskej národnej strane a možno ju tým pripraviť o bruselskú perspektívu.

Vo všeobecnosti veľký záujem rôznych subjektov o voľby do EP si Marušiak vysvetľuje krízou dôvery k aktuálnym politickým reprezentáciám, ktorá je na Slovensku v posledných rokoch stále evidentnejšia. "Aj v prezidentských voľbách sa uchádzalo o tento post veľké množstvo uchádzačov," pripomenul. "Nové subjekty sa usilujú z tejto situácie vyťažiť a prípadne vymeniť na pozíciách aktuálne etablované strany," poznamenal. Dodal, že proces vstupu na politickú scénu všetky tieto subjekty stojí určité peniaze a preto je vždy dôležité sledovať, kto ten - ktorý subjekt financuje. "V niektorých prípadoch môže ísť aj o virtuálne strany, založené vyslovene na oslabenie niektorých existujúcich a zavedených strán," dodal Marušiak.