Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Slovensko

SR eviduje 11.101 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Ilustračná snímka. Foto: TASR Ján Krošlák

Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a pri troch ako pravdepodobný.

Bratislava 2. septembra (TASR) - Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili do konca augusta v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 11.101 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1726 ako závažných. ŠÚKL o tom informuje na svojom webe.

Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a pri troch ako pravdepodobný. "Pri iných uzavretých prípadoch, vrátane niektorých medializovaných, bol súvis vylúčený," ozrejmil ústav.

ŠÚKL pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne počas niekoľkých dní odznievajú. Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od viacerých faktorov, napríklad od celkového zdravotného stavu človeka, od veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede či od psychického nastavenia človeka.