Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. marec 2023Meniny má Gabriel
< sekcia Slovensko

Fiala: Slovensko môže rátať s ochranou českými stíhačkami od septembra

Český premiér Petr Fiala, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Slovensko si pred štyrmi rokmi objednalo z USA 14 stíhačiek F-16. Podľa pôvodných plánov mali prvé stroje prísť na Slovensko už tento rok a zvyšok o rok neskôr, nakoniec však prídu až v roku 2024.

Praha 14. júla (TASR) - Slovensko môže rátať s tým, že Česká republika mu od septembra bude pomáhať svojimi stíhačkami s ochranou vzdušného priestoru. Po štvrtkovom rokovaní českej vlády to potvrdil jej predseda Petr Fiala, informuje TASR podľa správy webu iDNES.cz.

Českú republiku o túto pomoc požiadal v júni slovenský minister obrany Jaroslav Naď. Svojimi stíhačkami sa k ochrane vzdušného priestoru SR pripojí aj Poľsko, pričom podľa slovenského premiéra Eduarda Hegera bude Slovensko potrebovať túto pomoc najmenej na rok.

Slovensko si pred štyrmi rokmi objednalo z USA 14 stíhačiek F-16. Podľa pôvodných plánov mali prvé stroje prísť na Slovensko už tento rok a zvyšok o rok neskôr, nakoniec však prídu až v roku 2024. Ich dodanie sa oneskorilo v dôsledku pandémie nového koronavírusu a celosvetového nedostatku čipov. Nahradiť majú ruské stroje MiG-29.