Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Slovensko

Fico a Uhrík kritizujú peniaze pre Nadáciu otvorenej spoločnosti

Na snímke poslanec Robert Fico (Smer-SD). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR ostro odmietlo tvrdenia o účelovej podpore jedinej nadácie.

Bratislava 6. júna (TASR) - Strana Smer-SD a hnutie Republika kritizujú poskytnutie dotácie pre Nadáciu otvorenej spoločnosti, ktorú spájajú s finančníkom Georgeom Sorosom. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR ostro odmietlo tvrdenia o účelovej podpore jedinej nadácie. Za zavádzajúce považuje aj vyjadrenia o výške poskytnutých finančných prostriedkov.

"Chcel by som požiadať pani prezidentku (Zuzanu Čaputovú), aby sa oficiálne vyjadrila k rozhodnutiu vlády, ktorú postavila, nadeliť Sorosovej nadácii 21 miliónov eur," vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico. Hovorí o vytváraní podmienok a zázemia pre likvidáciu opozície. Potvrdil tiež zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, kde chce hovoriť o ovplyvňovaní volieb.

Líder hnutia Republika Milan Uhrík považuje dotáciu za nehoráznosť v čase, keď Slováci upadajú do čoraz väčšej chudoby a takmer každé odvetvie bojuje s dosahmi inflácie a rekordným zdražovaním.

Ministerstvo práce vysvetľuje, že financie prideľuje v rámci národného projektu financovaného z eurofondov. Pre mimovládne neziskové organizácie je celkovo určených 13 miliónov eur. Hlavným zámerom je finančne prispieť na výdavky súvisiace s humanitárnymi a integračnými aktivitami na pomoc Ukrajincom, ktoré doposiaľ samosprávy a mimovládne organizácie financovali z vlastných zdrojov.

Národný projekt je podľa stanoviska spoločnou odpoveďou štátu a neziskového sektora na krízovú situáciu. "Prvýkrát v histórii Slovenska štát využíva konzorcium nadácií, ktoré v tomto prostredí pracujú už niekoľko desaťročí a majú skúsenosti s prerozdeľovaním zdrojov na rozličné účely," načrtla hovorkyňa rezortu Kristína Korenková. Projekt realizuje konzorcium šiestich nezávislých nadácií pod vedením Nadácie otvorenej spoločnosti Bratislava, menovite Nadácia Ekopolis, Nadácia pre deti Slovenska, Nadácia Centra pre filantropiu, Nadácia Pontis a Socia - Nadácia na podporu sociálnych zmien.