Quantcast
< sekcia Slovensko

Fico apeluje na Čaputovú, aby vyzvala vládu na demisiu a zmenu ústavy

Na snímke opozičný poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD) s ochranným rúškom na tvári počas rokovania 51. schôdze Národnej rady SR v Bratislave v piatok 3.decembra 2021. Foto: TASR - Jakub Kotian

Šéf strany Smer-SD skonštatoval, že za aktuálny stav Slovenska nesie hlava štátu väčšiu zodpovednosť než Heger.

Bratislava 3. decembra (TASR) - Líder opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico apeluje na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby vyzvala vládu na demisiu a zmenu Ústavy SR. Trvá na potrebe predčasných volieb. Pripomenul, že hlava štátu už požiadala premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby prevzal zodpovednosť, jej gesto však Fico označil za nedôveryhodné a účelové na záchranu vlastného mena.

"Ak chcete dať ľuďom vianočný darček a aspoň trochu ich povzbudiť, vyzvite vládu na demisiu a na prijatie potrebnej zmeny ústavy, aby sa okamžite mohli konať predčasné parlamentné voľby," uviedol Fico. Skonštatoval, že za aktuálny stav Slovenska nesie hlava štátu väčšiu zodpovednosť než Heger. Vyčíta jej, že podporovala vládu a že vymenovala Igora Matoviča (OĽANO) najskôr za premiéra a neskôr za ministra financií.Pripomenul tiež vyzbierané podpisy pod petíciou za referendum o predčasných voľbách. Opakovane ju vyzval, aby bola prezidentkou všetkých a neignorovala záujem verejnosti na predčasných voľbách. Upozornil na dôsledky vládnutia súčasnej garnitúry. Deklaroval, že Smer-SD si bude ďalej "plniť poslanie" a bude dôslednou demokratickou ľavicovou opozičnou stranou "chrániacou demokraciu, sociálny a právny štát".

Prezidentka vo štvrtok (2. 12.) požiadala premiéra, aby prevzal zodpovednosť a vložil sa do riešenia problémov, ktoré sú príčinou slabého výsledku v boji s pandémiou nového koronavírusu a chaosu pri prijímaní reforiem. Poukázala na vnútrokoaličné spory pri viacerých riešeniach i na to, že Slovensko je už druhý týždeň najhoršie vo svete v počte infikovaných novým koronavírusom na počet obyvateľov.