Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Slovensko

Fico bude na samite tlmočiť poskytovanie všestrannej pomoci Ukrajine

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (v pozadí uprostred) počas zasadnutia Výboru NR SR pre európske záležitosti 26. októbra 2023 v Bratislave. Sprava členovia Výboru Ján Hargaš, Beáta Jurík, Michal Šimečka (všetci PS) a Branislav Škripek (KDH). Zľava členovia Výboru Marián Kéry (Smer-SD), Erik Kaliňák (SMER-SD), Zuzana Plavíková (SMER-SD). Členom výboru predložil informáciu o summite Európskej rady, na ktorom sa zúčastní 26. a 27. októbra 2023 v Bruseli. Foto: TASR - Pavol Zachar

Všestranná pomoc podľa premiéra nezahŕňa dodávky zbraní.

Bratislava 26. októbra (TASR) - Slovensko bude podporovať Ukrajinu a bude jej poskytovať všestrannú pomoc. Vyplýva to zo stanoviska SR k samitu EÚ, ktoré vo štvrtok schválil parlamentný výbor pre európske záležitosti. Na samite EÚ v Bruseli, ktorý sa uskutoční vo štvrtok a piatok (27. 10.), ho bude tlmočiť premiér Robert Fico (Smer-SD).

Všestranná pomoc podľa premiéra nezahŕňa dodávky zbraní. "Ako predseda vlády budem podporovať nulovú vojenskú pomoc Ukrajine," skonštatoval. Vládny kabinet je podľa neho pripravený poskytovať humanitárnu pomoc.

Predseda PS a člen parlamentného výboru pre európske záležitosti Michal Šimečka si myslí, že všestranná pomoc zahŕňa aj vojenskú pomoc. "Nie som jazykovedec, ale neviem si predstaviť, ako môže niekto slovo všestranný vykladať inak, ako tak, že to zahŕňa všetky stránky a aspekty tej veci," doplnil. V prípade, že predseda vlády bude na samite EÚ tlmočiť, že SR nepodporuje vojenskú pomoc Ukrajine, bude podľa neho musieť prísť na výbor pre európske záležitosti vysvetliť, prečo sa odklonil od záväzného stanoviska.

V stanovisku sa tiež okrem iného hovorí o tom, že kľúčovým záujmom SR je obnovenie suverenity a teritoriálnej integrity Ukrajiny nad jej všetkými územiami v medzinárodne uznaných hraniciach. Fico bude tiež tlmočiť podporu mierového plánu Ukrajiny, ale aj odsúdenie teroristických útokov hnutia Hamas proti Izraelu a jeho civilnému obyvateľstvu.

Premiér na zasadnutí parlamentného výboru zároveň deklaroval, že nepodporí odkaz na ďalší balíček sankcií voči Rusku, pokiaľ nebude mať k dispozícii analýzy dosahov na Slovensku. "Ak majú byť nejaké sankcie také, ktoré nás majú poškodzovať, ako nás poškodzovala väčšina sankcií, tak ja nevidím žiadny dôvod podporovať čo i len odkazy," doplnil.

Fico na samit EÚ odcestuje vo štvrtok. Lídri EÚ na ňom budú okrem aktuálnej situácie na Ukrajine a Blízkom východe diskutovať aj o migrácii, hospodárstve aj vonkajších vzťahoch. Premiér sa v piatok zúčastní aj na samite eurozóny.