< sekcia Slovensko

Fico navrhuje, aby sa 30. september označoval za Deň mníchovskej zrady

Na archívnej snímke opozičný poslanec parlamentu Robert Fico. Foto: TASR - Martin Baumann

Poslanci tým reagujú na stretnutie predstaviteľov Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska, ktorí bez účasti Československa rozhodli o tom, že sa musí vzdať časti územia.

Bratislava 18. októbra (TASR) - Poslanci opozičného Smeru-SD Robert Fico, Ľuboš Blaha a Ladislav Kamenický navrhujú, aby sa 30. september označoval ako Deň mníchovskej zrady. Do parlamentu podali novelu zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.

Poslanci návrhom na nový pamätný deň reagujú na stretnutie predstaviteľov Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska, ktorí bez účasti Československa na konferencii 29. až 30. septembra 1938 rozhodli o tom, že Československo muselo odovzdať časť svojho územia, pristúpiť k ponižujúcim podmienkam "a bolo vystavené faktickej likvidácii nacistickým režimom v Nemecku, ku ktorej došlo rozdelením Československa".

"Žiadne historické dokumenty ani postoje českých a slovenských politikov z toho obdobia nepopierajú fakt, že správanie spojencov bolo v širokej politickej a spoločenskej dohode vnímané ako veľká zrada," napísali poslanci v dôvodovej správe návrhu.