< sekcia Slovensko

Filharmonický zbor otvorí festival Pro Musica Nostra Nitriensi

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Na programe je duchovné dielo Gioacchina Rossiniho Petite messe solennelle s poprednými slovenskými sólistami.

Bratislava 27. septembra (TASR) - Slovenský filharmonický zbor, poprední slovenskí sólisti a dirigent Jozef Chabroň otvoria v nedeľu festival Pro Musica Nostra Nitriensi. Otvárací koncert 3. ročníka festivalu zaznie v rímskokatolíckom farskom kostole Povýšenia svätého Kríža na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch. TASR o tom informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie (SF).

Na programe je duchovné dielo Gioacchina Rossiniho Petite messe solennelle s poprednými slovenskými sólistami. Predstavia sa Mária Porubčinová, soprán, Terézia Kružlaková, alt, Otokar Klein, tenor, Tomáš Šelc, bas, Marian Lapšanský, klavír a Marek Štrbák, organ.

Dielo pre kvarteto sólistov, zbor, klavír a organ je jedným z posledných opusov Gioacchina Rossiniho, ktorého hudobný svet vníma skôr ako operného skladateľa. Tolstova ďalej priblížila, že Rossini sa na vrchole svojej slávy ako operný tvorca odmlčal a ku komponovaniu sa vrátil až ku koncu života. "V tomto období, v roku 1863, skomponoval Slávnostnú omšu. Po prvý raz bola uvedená v Paríži 14. marca 1864 v pôvodnej verzii pre komorný zbor, sóla, klavír a organ. Hneď po premiére Rossini dielo zinštrumentoval. V orchestrálnej podobe zaznelo rok po autorovej smrti 4. februára 1869 v parížskom Theátre Italien. V Nových Zámkoch zaznie pôvodná verzia diela," uzavrela.