Quantcast
< sekcia Slovensko

Fischer dostal dva roky podmienky za vzatie 3000 eur, kačíc a čokolády

Na snímke vľavo kardiológ lekár Viliam Fischer po skončení súdneho pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 21. apríla 2015. Foto: TASR/Martin Baumann

Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes schválil dohodu o vine a treste v prípade kardiochirurga Viliama Fischera.

Pezinok 21. apríla (TASR) - Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes schválil dohodu o vine a treste v prípade kardiochirurga Viliama Fischera. V korupčnom prípade sa dohodol s prokuratúrou na dvojročnom treste s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu štyri roky. Podľa dohody mu taktiež uložili peňažný trest vo výške 15.000 eur a zákaz činnosti vykonávať lekárske povolanie počas obdobia troch rokov. Súd taktiež odsúhlasil zhabanie časti úplatku 800 eur. Rozhodnutie je právoplatné.

„Vzhľadom na vysoký peňažný trest, keďže profesor Fischer má príjem len z dôchodku, navrhujem, aby mu bolo povolené splácanie peňažného trestu, s ktorým súhlasil, formou splátok,“ reagoval obhajca obvineného. Súd o prípadných splátkach dnes nerozhodol.Prokurátor považuje sumu 15.000 eur síce za vysokú, ale vzhľadom na osobu obvineného a činnosť, ktorú vykonával, primeranú. Obvinený lekár sa k výške trestu nevyjadril.

Podmienkou uzavretia dohody o vine a treste bolo okrem iného priznanie obvineného. Vykonané dôkazy museli taktiež nasvedčovať pravdivosti jeho priznania.

Lekárovi pôvodne hrozil trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Keďže pristúpil na konanie o dohode o vine a treste, spodná hranica trestnej sadzby sa mu znížila o jednu tretinu.

Známy kardiochirurg uzatvoril dohodu s prokurátorom 1. apríla tohto roka. Lekára obvinil začiatkom februára vyšetrovateľ z prijatia úplatku v celkovej výške 3000 eur. Podľa prokuratúry mal na trikrát prijať úplatky vo výške 1000, 1200 a 800 eur, bonboniéru a dve kačice o hmotnosti troch a štyroch kilogramov. Tie mu odovzdala rodina pacientky, ktorú na Klinike srdcovej chirurgie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) operovali vlani v decembri. Jej operácia mala byť uprednostnená. Po tom, ako žena zomrela, sa rodina obrátila na políciu. Ústav odmietol, že by pacientku operovali mimo poradia.

Viliam Fischer je významným slovenským kardiochirurgom, ktorý vykonal v roku 1998 prvú úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku. Kandidoval aj v priamych voľbách na prezidenta SR, pričom sa mu nepodarilo postúpiť do druhého kola.

Obvineniu z trestného činu prijímania úplatku čelí aj ďalší známy lekár, urológ Vladimír P. Strážcovia zákona ho pri preberaní úplatku prichytili 15. decembra 2014. S prokurátorom taktiež uzatvoril dohodu o vine a treste, ktorú musí ešte schváliť súd.

Na snímke uprostred kardiológ lekár Viliam Fischer odchádza v obkolesení médií po skončení súdneho pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 21. apríla 2015. Vľavo advokát Peter Vačok.
Foto: TASR/Martin Baumann